Pařížská galerie nabízí iluzi vstupu do Goghových obrazů

foto Obraz "Pohled na moře u Scheveningenu" od Vincenta van Gogha.

Paříž - Pařížská digitální galerie nabízí návštěvníkům příležitost uvidět obrazy Vincenta van Gogha jako nikdy dříve. L'Atelier des Lumi?res promítá na strop, podlahu a zdi digitalizované a mnohavrstvé verze nejznámějších umělcových děl, včetně Hvězdné noci a Hřbitova v dešti. Za zvukového doprovodu se přenáší iluze vody, rozplývající se ve světle, a padajícího deště, vylíčila agentura Reuters.

"Samozřejmě, že tu máme Hvězdnou noc, Slunečnice, Kosatce," řekl ředitel galerie Michael Couzigou. "Ideou naší galerie je nabízet něco, čím se odlišíme od klasických muzeí. Umožňujeme návštěvníkům, aby se skutečně dostali dovnitř obrazů."

Expozice "Van Gogh, La Nuit Etoilé", která se otevřela v pátek a potrvá do konce letošního roku, je druhým uměleckým projektem galerie, po loňském "přímém ponoru" či "skoku rovnýma nohama" do díla Gustava Klimta, jak psala francouzská média.

Couzigou tehdy vysvětloval, že v prostoru o rozloze 3300 čtverečních metrů je nainstalováno 140 videoprojektorů. Cílem je zprostředkovat návštěvníkům pocit, že jsou uvnitř obrazů. Výstavu již v prvních deseti dnech od zahájení vidělo 60.000 návštěvníků, tvrdil ředitel.

Galerie L'Atelier des Lumi?res, která je podle vedení instituce největší svého druhu na světě, se nachází v 11. pařížském obvodu v obří hale bývalé slévárny, z níž zbyly některé technologické prvky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď