Pardubický hejtman: O elektrárně by měl rozhodovat jiný úřad

foto Ilustrační foto - Tepelná elektrárna Chvaletice na snímku z 9. června 2012.

Pardubice - Úředníci Pardubického kraje by podle pardubického hejtmana dál neměli rozhodovat o výjimce z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice, jsou totiž takzvaně systémově podjatí. Ministerstvo životního prostředí by mělo vybrat jiný krajský úřad, co ve věci rozhodne, řekl dnes České televizi a ČTK hejtman Martin Netolický (ČSSD). Podle ministra Richarda Brabce (ANO) je překvapivé, že Netolický prohlašuje úřad za podjatý až teď, kdy kraj vydal rozhodnutí, dostal ho kvůli chybám zpět a musí rozhodnout znovu.

Podle Netolického je evidentní, že se úředníci dostávají pod tlak. Proti hnědouhelné elektrárně vystupují ekologičtí aktivisté, na všech úrovních se mluví o smysluplnosti tepelné energie. Kraj nedávno dostal petici, občané byli i na zastupitelstvu a ptali se na podrobnosti ohledně elektrárny, řekl Netolický.

"Na jedné straně krajská samospráva schválila energetickou koncepci, na straně druhé přicházejí na krajský úřad nejrůznější petice. A samozřejmě diskuse, které jsou vyvolávány o smysluplnosti tepelných elektráren, vyvolávají politický tlak, pod kterým by úředníci neměli být," řekl hejtman. "Toto je přesně důvod takzvané systémové podjatosti. Celý krajský úřad by byl vyloučen ze správního rozhodování a věc by byla prostřednictvím ministerstva životního prostředí postoupena jinému krajskému úřadu," dodal hejtman.

"Je překvapivé, že pan hejtman prohlašuje krajský úřad za podjatý až nyní, když už své rozhodnutí kraj vydal a bylo mu vráceno kvůli chybám k novému rozhodnutí," řekl na dotaz ČTK Brabec. "Hejtman sám nemůže označit kraj za podjatý, a ještě navíc z důvodů, které pan hejtman uvedl pro média. Systémová podjatost je stav, který má svá přesně určená pravidla dle správního řádu, což MŽP bude muset samozřejmě teprve posoudit v řádném procesu. Neznamená to tedy automaticky, že MŽP určí, aby o Chvaleticích rozhodl jiný kraj," doplnila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Podle Jana Rovenského z hnutí Greenpeace je požadavek hejtmana rozumný. "Nám tím ušetřil práci, námitku podjatosti jsme v navazujícím řízení zamýšleli tak jako tak uplatnit," uvedl Rovenský.

Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí kraje podle ministerstva obsahovalo věcné i procesní vady. Elektrárna žádá o výjimku, protože k dosažení limitů, které nově požaduje Evropská unie od srpna 2021, by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Od roku 2013 ji vlastní Společnost Severní energetická (Sev.en).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď