Pardubické muzeum otevře mimořádnou výstavu zbraní a doplňků

foto Východočeské muzeum v Pardubicích představilo 30. října výstavu Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Na snímku je historik Vladimír Dolínek v části výstavy, věnované loveckým zbraním.

Pardubice - Východočeské muzeum v Pardubicích zahájí v úterý výstavu Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Na pardubickém zámku bude v třech sálech vystaveno 400 exponátů z 35 památkových objektů. Muzeum má pro výstavu vhodné vytápěné prostory a k zápůjčkám mistrovských děl využije zimní přestávky na ostatních zámcích, řekl dnes novinářům kurátor výstavy Stanislav Hrbatý.

Východočeské muzeum v Pardubicích představilo 30. října výstavu Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Na snímku je historik Vladimír Dolínek v části výstavy, věnované loveckým zbraním.

"Bylo by kruté o ně připravit návštěvníky v hlavní sezoně. Zámky je zapůjčí na zimní období, kdy ony samy jsou zavřené. Toto je ideální kompromis, je to na zámku, ale v podstatě v muzeu," uvedl Hrbatý.

Výstava se skládá z několika tematických částí, celkově mapuje období od 15. do 19. století. Ve velkém gotickém sále budou vystaveny renesanční exponáty včetně mimořádných exponátů, jakým je jediný dochovaný komplet gotické zbroje v České republice pocházející ze zámku v Lednici, jezdecká turnajová zbroj Alfonse II. d’Este nebo puška Cosima Medicejského. Některé předměty se jindy nevystavují, byly uloženy v depozitářích a lidé je budou moci vidět poprvé.

Východočeské muzeum v Pardubicích představilo 30. října výstavu Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Na snímku je detail kuše v expozici loveckých zbraní.

V další místnosti budou takzvané arzenály. Reprezentují sbírky pocházející ze skladů zbraní, které nejsou tak zdobné, ale sloužily přímo boji. K vidění jsou muškety, kopí, šavle, přilby nebo uniformy, zajímavostí jsou rukavice Napoleona Bonaparta. Samostatným oddílem jsou lovecké zbraně, od kuší po vysoce zdobené palné zbraně. Doplňují je tesáky, lovecké brašny a obleky. V malém gotickém sále jsou vystaveny předměty z Orientu, například japonská brnění samurajů nebo osmanské přilby a pušky.

Výstava se připravovala zhruba pět let. "Jsou zde shromážděny největší klenoty z českých zemí ze souborů militárií na památkových objektech. Doufám, že to návštěvníky přiláká podobně jako třeba korunovační klenoty," uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. V budoucnu chce muzeum sestavit z replik zbraní pernštejnskou zbrojnici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 11:00 11°C

Celá předpověď