Pardubická loď Arnošt má již 19 let stejného kapitána

foto Kapitán Václav Polák za kormidlem výletní lodi Arnošt z Pardubic na snímku pořízeném 17. dubna 2019 v Pardubicích.

Pardubice - Lodní kapitán Václav Polák letos začíná devatenáctou sezonu na pardubické lodi Arnošt. Má radost, že řeka žije vodními sporty, musí ale ještě víc sledovat provoz než před lety, řekl šestasedmdesátiletý kapitán ČTK.

Fotogalerie

"Musím být opatrnější. Veslaři jedou proti mně zády, musím včas zahoukat. Vadí mi, když mají sluchátka na uších, pak mě neslyší, a to je problém. Tu a tam se to stane," řekl Polák.

Kapitán Václav Polák pózuje 17. dubna 2019 v Pardubicích u výletní lodi Arnošt z Pardubic. Polák se plavil od roku 1977 na nákladních lodích, na lodi Arnošt je každou sezonu už 19 let. Loď začíná jezdit od dubna a poslední jízdy absolvuje v říjnu, záleží na počasí. V sezoně sveze kolem 7000 cestujících. Vodním sportům Polák ale fandí, je i zastáncem splavnění Labe do Přelouče, i když proti němu brojí ochránci přírody kvůli chráněným živočichům, kritizují také nákladnost projektu. "Přál bych si, aby byla propíchnutá Přelouč, úžasně by se zvýšila lodní turistika," dodal lodní kapitán.

Polák se plavil od roku 1977 na nákladních lodích, na výletní lodi Arnošt je každou sezonu už 19 let. Loď začíná jezdit od dubna a poslední jízdy absolvuje v říjnu, záleží na počasí. V sezoně sveze kolem 7000 cestujících.

Kapitán Václav Polák na palubě výletní lodi Arnošt z Pardubic na snímku pořízeném 17. dubna 2019 v Pardubicích. Loď funguje jako výletní od roku 2000, zároveň kotví v přístavišti u Wonkova mostu a slouží jako restaurace a konají se v ní koncerty. Od roku 2012 ji provozuje dopravní podnik. Město ji v té době muselo za více než pět milionů korun opravit, protože už neměla technické osvědčení. Po deseti letech čeká plavidlo opět generální oprava. V roce 2022 bude muset na souš, kde ji odborníci zrentgenují, zda jsou její všechny části v pořádku, řekl ČTK ředitel podniku Tomáš Pelikán.

"Po deseti letech nám skončí smlouva s městem, rádi bychom loď provozovali dál. Na provoz dostáváme 300.000 až 400.000 korun od kraje i města. Náklady na provoz jsou 1,75 milionu korun, jen z jízdného na něj nevyděláme," řekl Pelikán.

Loď vlastní společnost Pardubická plavební, v níž drží Pardubice a Nadace pro rozvoj města Pardubic 42 procent, dalších 5,73 procenta vlastní Pardubický kraj.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď