Pardubická galerie vystavuje díla Zrzavého a Balabána

foto Východočeská galerie v Pardubicích připravila na léto výstavu Jan Zrzavý – Melancholie, která představí autorova raná figurativní díla. Na snímku z 6. června je kurátorka Marcela Rusinko u obrazu "Mládí (Jaro)" z let 1924 - 1929.

Pardubice - Východočeská galerie v Pardubicích dnes zahájila dvě letní výstavy - malířské tvorby Daniela Balabána a Jana Zrzavého. Spojuje je melancholie. ČTK to řekla kurátorka Marcela Rusinko.

Galerie vystavuje Zrzavého ranou tvorbu. Dominuje jí velmi známé dílo Mládí, vytvořené v letech 1924-1929. Je vzpomínkou na zemřelého bratra, který tragicky zahynul v mladém věku. Dále kurátorka do expozice zařadila obrazy Hosté Abrahamovi nebo Chlapec na židli. Záměrem výstavy je ukázat umělce v jeho intimnější poloze, řekla Rusinko.

"Obecně platí, že v pozdějších letech se Zrzavý věnoval krajinomalbě. Jsou známé jeho krajiny z Bretaně, Vysočiny, náměty ostravských hald. Naším cílem bylo představit autora jinak," uvedla kurátorka.

Východočeská galerie v Pardubicích připravila výstavu Daniela Balabána (na snímku z 6. června) - Tanec života. V pozadí na snímku je obraz "Ohniště - Profily II" z roku 1997. Z Balabánovy tvorby vybírala obrazy, které akcentují například téma cesty nebo muže a ženy. Podle Balabána jsou také melancholické. "Melancholie mě provází od dětství. Mojí mamince jako malé holčičce zemřel tatínek, což těžce nesla. Chodila se mnou na hřbitov k dědečkovu hrobu," řekl malíř. Přední český výtvarník, který se věnuje figurální tvorbě, rád jezdí do Benátek nejen na výtvarné bienále. Výstava představuje obrazy Loď duchů v Benátkách nebo Ostrov sv. Michala.

"Rád v Benátkách sleduji, jak tam opadává omítka, jak tam věci zavaluje voda, nějak mě to uklidňuje. Ale nejde jen o lokalitu, jde o zážitek v ní, aby byl univerzálnější. Barevné dokumenty z cest, reportáží je dost," řekl Balabán.

David Balabán v Pardubicích představuje tvorbu posledních deseti let. Hovoří o vzkříšení, meditaci, o předcích, biblické Evě, místě v Barceloně, Neapoli nebo Hyde Parku. Jde o rozměrná plátna, postavy na nich lépe vyniknou, lépe se ztvárňují, dodal Balabán.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 17. října 2018

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď