Papež vzdal poctu knězi ubodanému migrantem, Salvini žádá odplatu

foto Ilustrační foto - Papež František slouží ve Vatikánu mši na Hod boží velikonoční.

Vatikán/Řím - Papež František dnes vzdal poctu italskému knězi, kterého tento týden ubodal patrně duševně narušený přistěhovalec. Italský pravicově populistický politik Matteo Salvini volá po odplatě, uvedla agentura Reuters.

Jednapadesátiletý Roberto Malgesini, který se staral o imigranty a další potřebné v severoitalském městě Como, byl v úterý ráno nalezen mrtev s bodnými ranami před svým domem. Tuniský přistěhovalec, který podle policie trpí duševní poruchou, se později sám vzdal úřadům.

Papež na konci své každotýdenní generální audience prohlásil, že Malgesini byl zabit "potřebným, kterému sám pomáhal, osobou, která byla duševně chorá". Ocenil "mučednictví tohoto svědka dobročinnosti vůči nejchudším" i "všechny kněží, jeptišky a laiky, kteří pracují s potřebnými, vyloučenými ze společnosti". Přítomných asi 500 věřících požádal o minutu tiché modlitby za Malgesiniho.

Lídr pravicově populistické strany Liga a zároveň bývalý ministr vnitra Salvini, který se s papežem v minulosti dostával do častých sporů na téma migrace, dnes ráno hovořil o zavražděném knězi na svém setkání s voliči v severní Itálii. "Skutečnost, že byl včera (v úterý) ráno v Comu ubodán kněz přistěhovalcem, který měl být vypovězen, je něco, kvůli čemu by měl každý volat po vendetě," citovala jej agentura ANSA.

Člen strany Italská levice Nicola Frantoianni označil Salviniho výzvu k pomstě zavražděného za "nechutnost". Salvini podle něj tímto jen "vstřikuje další jed do žil italské společnosti".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 4°C

Celá předpověď