Papež v Palermu uctil památku kněze zavražděného mafií

foto Papež František slouží mši v Palermu

Palermo - Papež František dnes v Palermu důrazně odsoudil zločineckou mafii. Nejvyšší představitel římskokatolické církve navštívil správní středisko Sicílie s cílem uctít památku kněze Giuseppe Puglisiho, kterého před 25 lety mafie zavraždila. Nečekaně se pomodlil i na místě, kde zahynul bojovník s mafií Giovanni Falcone.

"Není možné věřit v Boha a být mafiánem. Kdo je mafián, nežije jako křesťan, neboť svým životem hanobí Boží lásku," pronesl podle agentury AFP papež na shromáždění pod širým nebem v přístavní čtvrti Palerma, kde jeho kázání pozorně poslouchalo asi 80.000 lidí. Podle agentury Reuters jej po každé kritice mafie přerušoval potlesk.

Papež František projíždí mezi věřícími během své návštěvy v Palermu.

"Jestliže mafiánská litanie je 'nevíš, kdo jsem já', pak křesťanova zní 'potřebuji tě'. Jestliže mafián hrozí 'zaplatíš mi', pak křesťan se modlí 'Pane, pomoz mi mít rád'. Proto mafiánům říkám, změňte se. Přestaňte myslet sami na sebe a na svoje peníze, obraťte se," řekl František.

"Dnes potřebujeme muže a ženy oddané lásce, ne muže a ženy oddané cti, muže a ženy oddané službě, nikoli útlaku," řekl dále papež.

Kněz Puglisi byl zavražděn 15. září 1993, v den svých 56. narozenin, během krvavé ofenzivy mafie proti státu a proti všem, kdo ohrožoval její existenci. Puglisi byl z iniciativy Františkova předchůdce Benedikta XVI. blahořečen.

Rok před Puglisim se oběťmi účtování s nepohodlnými lidmi v Palermu stali i neohrožení bojovníci s mafií soudci Giovanni Falcone a Paolo Borsellino. Na cestě na letiště se papež nečekaně zastavil na místě, kde Falconeho, jeho ženu a tři policisty zabila bomba. Položil na něm květiny a krátce se pomodlil.

Mnoho členů organizovaných zločineckých skupin, jako je sicilská Cosa nostra či kalábrijská 'Ndrangheta, se považuje za členy svého druhu náboženské skupiny, a často se proto dovolávají při své činnosti pomoci svatých, upozornila agentura Reuters.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 25. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 27°C

Celá předpověď