Papež ve Vatikánu přijal zástupce magistrátu, Senátu a studentů

foto Pražská primátorka Adriana Krnáčová a radní Jan Wolf navštívili 15. listopadu Vatikán, kde se při generální audienci setkali s papežem Františkem. Delegace z pražského magistrátu pozvala osmdesátiletého papeže do Prahy a při osobním setkání mu předala fotografii metropole (na snímku).

Řím/Praha - Papež František se dnes ve Vatikánu při generální audienci setkal s českou delegací, v níž byli mimo jiné primátorka Prahy Adriana Krnáčová, kardinál Dominik Duka či skupina studentů Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži. Cílem cesty bylo podpořit žádost o pořádání světového setkání křesťanské mládeže v roce 2022, o něž se česká metropole uchází.

Členové delegace, kterou vede první místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, se ve Vatikánu dnes ještě setkají s kardinálem Pietrem Parolinem a kardinálem Josephem Farrellem. Na programu mají i pietní akt v bazilice svatého Petra, kde položí květiny na hrob kardinála Josefa Berana a k soše svaté Anežky České.

Cesta byla uspořádána ke státnímu svátku 17. listopadu, který je v Česku Dnem boje za svobodu a demokracii. Politiky, mezi nimiž byl i primátor Olomouce Antonín Staněk či náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja, doprovázel stočlenný sbor studentů z Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži a cimbálová kapela ze Stojanova gymnázia z Velehradu.

"První, co (papež František) řekl, když mu představili naši delegaci, bylo, že Praha je nejkrásnější město Evropy," popsal ČTK setkání s papežem pražský radní Jan Wolf. Papež, který je původem z Argentiny, podle Wolfa také řekl, že v Praze nikdy nebyl a že by se do tohoto města chtěl jednou podívat.

Delegace z pražského magistrátu pozvala osmdesátiletého papeže do Prahy a při osobním setkání mu předala fotografii metropole. Oficiální pozvánka je součástí církevní žádosti o pořádání setkání mládeže. "My věříme, a proto jsme sem jeli, že to bude Praha," řekl ČTK radní Wolf. Praha je podle neoficiálních informací jediným kandidátem, ale podávání žádostí ještě nebylo uzavřeno. Rozhodnout by měl Vatikán v příštím roce.

Světové dny mládeže organizuje katolická církev a setkávají se při nich křesťané z celého světa. Akce se koná každé tři roky a tradičně se jí účastní také papež. Poslední dny mládeže, které trvají týden, se uskutečnily loni v červenci v Polsku a závěrečného setkání se zúčastnilo na 2,5 milionu lidí, včetně asi 6000 Čechů.

Světové dny mládeže se poprvé konaly v roce 1984 z iniciativy tehdejšího papeže Jana Pavla II.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď