Papež při mši v Rangúnu vyzval k "odpuštění a soucitu"

foto Papež František při příjezdu na mši, kterou odsloužil v barmském Rangúnu.

Rangún - Papež František při mši v největším barmském městě Rangúnu vyzval etnické menšiny, aby na násilí nereagovaly pomstou, nýbrž "odpuštěním a soucitem". Shromážděný dav podle místních úřadů čítal 150.000 osob. Podle agentury AP byli mezi nimi i návštěvníci z Vietnamu, Thajska nebo Kambodže. Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 659.000 katolíků.

Mezi desítkami tisíc účastníků mše byli zastoupeni kněží, řádové sestry, diplomaté i zástupci vládní strany Národní liga pro demokracii, které šéfuje barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

"Podobná možnost už se nám asi nenaskytne. Papež žije v Říme a cestu tam si nemůžeme dovolit," řekl agentuře Reuters 45letý učitel Boul Kchin. Do Rangúnu se z města Mandalaj vydal na nákladním vozu s dalšími 15 příbuznými. "Jsme opravdu šťastní, máme radost, že za námi do Barmy přijel," dodává.

František během kázání připomněl utrpení, jemuž byly vystaveny barmské etnické a náboženské menšiny. Odkazoval přitom na desetiletí konfliktů mezi etnickými menšinami a armádou, jež dosud v některých částech země přetrvávají.

"Vím, že na mnohé v Barmě dopadlo násilí, mají zranění patrná i zraku skrytá," řekl František davu. Papež naléhal, aby lidé na násilí reagovali "odpuštěním a soucitem", a ne pomstou. "Cesta pomsty není cestou Krista," dodal František.

Hlava katolické církve se má dnes ještě setkat s vlivnými buddhistickými mnichy a posléze i s místními katolickými biskupy. Ve čtvrtek František mší pro mladé věřící ukončí návštěvu buddhistické Barmy a přesune se do muslimského Bangladéše. Tamní policie dnes oznámila, že vyšetřuje zmizení katolického kněze. Podle ní vše nasvědčuje tomu, že jej unesli islámští radikálové.

Papežova návštěva Barmy se koná v citlivé době, kdy země kvůli problematickému vztahu s muslimskou menšinou Rohingů čelí tvrdé mezinárodní kritice. Kvůli násilnostem na severozápadě země uprchlo do Bangladéše přes 620.000 Rohingů. František se v úterý nepřímo postavil na stranu muslimské menšiny, která v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a v posledních měsících také tažení armády, jež OSN dříve označila za etnickou čistku. S poukazem na napětí v Barmě vyzval papež ve svém úterním projevu představitele buddhistů, hinduistů, muslimů, křesťanů a židů ke spolupráci na obnově země a náboženskému smíření.

Západní novináři napjatě sledovali, zda hlava katolické církve ve svém nejvýznamnějším projevu v Barmě použije termín Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země. Papež, který dříve během letošního roku otevřeně vyjadřoval obavy o osud "rohingských bratří", v úterý tento výraz nepoužil. Podle všeho tak vyslyšel žádost místních katolických duchovních, kteří se obávají, že by se pak barmská armáda mohla mstít na menšinových katolících.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď