Papež František při návštěvě Slovenska vybídl Evropu k solidaritě

foto Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v prezidentském paláci přivítala papeže Františka, který je na čtyřdenní návštěvě Slovenska, 13. září 2021 v Bratislavě.

Bratislava - K prosazování myšlenky solidarity vyzval Evropu papež František při své návštěvě Slovenska. V projevu v Bratislavě před představiteli politického a společenského života dnes hlava katolické církve také upozornila na chybějící vzájemnou pomoc mezi lidi. Návštěva papeže omezí dopravu u hranic se Slovenskem i na D2.

"Ať se Evropa vyznačuje solidaritou, která překračuje její hranice a která by ji mohla dostat do centra dějin. Skutečné bohatství spočívá v dělení se s těmi, co jsou kolem nás. To, co dáváme, je ve skutečnosti darem pro nás samotné. Bratrství potřebujeme, abychom mohli podporovat integraci, která se stává stále důležitější. Je to naléhavé nyní, kdy po pandemii očekáváme nový start ekonomiky," řekl papež po schůzce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dodal, že obnova není možná bez účasti mladé generace a že příliš mnoho Evropanů se nachází ve stresu a v beznaději.

Za důležitou označil František také spolupráci lidí a států. "Vzájemně se potřebujeme, Nikdo se nemůže izolovat, ani jako jednotlivec, ani jako národ. Nemá smysl stěžovat si na minulost. Je třeba vyhrnout si rukávy a společně budovat budoucnost," uvedl.

Hlava katolické církve se v projevu zmínila o boji proti korupci a o prosazování zákonnosti, tedy témata, která si za jeden z hlavních cílů stanovila nynější slovenská vládní koalice premiéra Eduarda Hegera.

Slovenská prezidenta Čaputová, která vystoupila se svým projevem před proslovem papeže, poukázala na potřebu smířlivého řešení problémů. "Klidný tón, porozumění a pochopení jsou stále více považovány za projev slabosti. Výsledkem každé naší snahy, společenské diskuse či politické soutěže nesmí být vítězství a porážka, ale pochopení a nalezení porozumění," řekla. Dodala, že jediným způsobem zvládnutí krizí je spolupráce.

Vpodvečer papež přijal na protokolární schůzce šéfa slovenské sněmovny Borise Kollára a pak premiéra Eduarda Hegera. Podle Kollára nynější papež jde s dobou a není tak zkostnatělý jako jeho předchůdci. Uvítal, že nerozlišuje děti podle toho, zda jsou z úplné nebo neúplné rodiny. Sám Kollár má přes deset dětí s vícero ženami.

Premiér Heger, který vyšel z křesťanského společenství, po schůzce s papežem řekl, že s Františkem hovořil i o rodině. Papež podle něj ocenil, že ve slovenské politice působí také mladí lidé. Heger zase jako příklad srdečnosti hlavy katolické církve uvedl, že papež během schůzky zavázal tkaničku na botě jeho syna, který se spolu s dalšími členy premiérovy rodiny setkání zúčastnil

Podle listu Sme se papež odpoledne mimo oficiální program sešel s emeritním arcibiskupem Róbertem Bezákem, který se na Slovensku těší oblibě. Bezáka ze zmíněné církevní funkce odvolal v roce 2012 tehdejší papež Benedikt XVI., oficiální důvody tohoto kroku nebyly zveřejněny.

Návštěva papeže na Slovensku omezí dopravu i na D2

Návštěva papeže na Slovensku v úterý a především ve středu omezí dopravu u hranic se Slovenskem i na dálnici D2. Opakovaně bude uzavřen hraniční přechod Břeclav-Brodské. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí David Chaloupka.

V úterý bude pro nákladní dopravu zavřený přechod Břeclav-Brodské ve směru do Slovenské republiky, a to od 5:30 do 7:30. Další omezení bude ve středu od 11:00 do 13:00, kdy bude hraniční přechod ve směru na Slovensko zavřený pro veškerou dopravu.

"Dopravní policisté proto budou v místech, kde je předpoklad dopravních komplikací, usměrňovat dopravu," uvedl mluvčí. Doplnil, že další aktuální informace zveřejňuje Polícia SK na svém facebookovém účtu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď