Papež František ocenil Jana Pavla II. jako příkladného pastora

foto Papež František ocenil při mši Jana Pavla II. jako příkladného pastora blízkého lidem. Mše se konala ke 100. výročí narození bývalého papeže.

Vatikán - Papež František dnes při mši sloužené ke 100. výročí narození Jana Pavla II. označil někdejšího polského papeže za dar pro církev a za příkladného duchovního, který byl blízký lidem a vykonával spravedlnost i milosrdenství. Mše se konala u hrobu Jana Pavla II. ve Svatopetrské bazilice a byla vysílána živě.

František tím také baziliku otevřel pro veřejnost, která dovnitř kvůli opatřením přijatým v souvislosti s epidemií koronaviru nesměla od 10. března.

V kapli u hrobu bylo při mši asi 30 lidí rozsazených v patřičné vzdálenosti na lavicích. Přítomni byli také kardinálové Angelo Comastri a Konrad Krajewski.

František při mši řekl, že Bůh prostřednictvím Jana Pavla II. "poslal (lidem) muže a připravil ho tak, aby se mohl stát biskupem a řídit církev". "Při vzpomínce na Jana Pavla II. si připomeňme: Bůh miluje svůj národ, navštívil ho a poslal mu pastora."

Jan Pavel II. se narodil jako Karol Wojtyla 18. května 1920 ve Wadovicích u Krakova. Papežem se stal roku 1978 a zůstal jím do své smrti v dubnu 2005. Za svatého byl prohlášen o devět let později.

Dnes byla naposledy naživo přenášená mše sloužená papežem Františkem, protože Itálie uvolňuje přísná opatření zavedená kvůli koronaviru a kromě jiného povolila znovu konat mše v kostelích za přítomnosti věřících.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď