Papež neodsloužil velikonoční vigilii kvůli bolestem kolena

foto Papež František se účastní velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra ve Vatikánu, 16. dubna 2022.

Vatikán - Papež František neodsloužil v sobotu večer v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii, která křesťanům připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stalo se tak podle vatikánských médií kvůli bolesti kolen, kterou papež v poslední době cítí. Obřadu se ale účastnil a pronesl kázání, ve kterém znovu připomněl válku na Ukrajině, uvedly světové agentury. Na bohoslužbě byl i starosta ukrajinského Melitopolu, kterého během války unesly ruské jednotky.

Fotogalerie

"Mnozí spisovatelé popsali krásu nocí osvětlených hvězdami. Válečné noci místo toho křižují kondenzační stopy smrti," uvedl papež. Vyzval věřící, aby i v této válečné době konali "činy míru", snažili se o usmíření a poskytli pomoc potřebným.

Papež měl původně odsloužit jeden z nejvýznamnějších obřadů v katolické liturgii osobně. Nakonec se pouze zúčastnil, pronesl kázání a pokřtil sedm dospělých.

Dnešní bohoslužby se zúčastnili i starosta Melitopolu Ivan Fedorov, který strávil několik dní v ruském zajetí, spolu se skupinou ukrajinských zákonodárců. Delegace před tím jednala se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. "V této tmě, kterou zažíváte pane starosto a páni členové parlamentu, v této hluboké tmě války a násilí se my všichni s vámi dnes noci modlíme," řekl papež a uzavřel kázání zvoláním "Kristus vstal z mrtvých" v ukrajinštině.

Papež musel už v minulých týdnech kvůli akutní bolesti kolen zrušit některé body svého programu. Na potíže si postěžoval i při cestě na Maltu na začátku dubna.

Velikonoční vigilie se zúčastnilo ve svatopetrském chrámu přibližně 6000 lidí. Další tisíce lidí se očekávají v neděli na velikonoční mši, na jejímž konci papež pronese tradiční poselství Urbi et Orbi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je úterý 4. října 2022

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď