Panely fungují, dům v Ostravě bude v budoucnu napájet jen slunce

foto Majitel první solární elektrárny v Ostravě-Plesné Radovan Burkovič předvedl 30. května svůj dům, ve kterém napájí energií vyrobenou sluncem pračku i další elektrospotřebiče, ohřívá i čerpá vodu a také provozuje veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily.

Ostrava - Majitel první solární elektrárny v Ostravě-Plesné Radovan Burkovič napájí ve svém domku energií vyrobenou sluncem pračku i další elektrospotřebiče, ohřívá i čerpá vodu a také provozuje veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Přebytečnou elektřinu dodává do sítě, sám ale zatím necelou polovinu potřebné elektrické energie od společnosti ČEZ odebírá. Jeho cílem je udělat dům energeticky soběstačným, napájeným jen sluncem. Burkovič řekl ČTK, že technologie jsou stále silnější a zároveň levnější, a tak mají lidé čím dál více možností, jak si mohou energii opatřit sami.

Majitel první solární elektrárny v Ostravě-Plesné Radovan Burkovič předvedl 30. května ve své garáži dobíjení elektromobilů a elektrokol. Ve svém domku napájí energií vyrobenou sluncem pračku i další elektrospotřebiče, ohřívá i čerpá vodu a také provozuje veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Dům si v okrajovém ostravském obvodě postavil v roce 2000, solární elektrárnu si na něj s využitím dotací pořídil v roce 2009. "Tehdy technologie nebyla tak vyzrálá jako dneska. Ten samý panel vyráběl nějakých 120 wattů, dneska má 360," řekl Burkovič. Zařízení, které si pořídil, bylo na svou dobu i dost drahé. "Tehdy stálo neskutečných 475.000 korun. Vrátilo by se to, ale asi za 35 let. Díky dotaci, která k tomu je, se to vrátí zhruba za deset jedenáct let," řekl.

Dnes se podle něj taková technologie dá pořídit asi za 150.000 korun. "Opravdu ta technologie je třikrát lepší a třikrát levnější. Když si dneska koupíte novou elektrárnu s vyšším výkonem, levnější cenou, ani nemusíte mít dotaci a zhruba za sedm let se ta investice zaplatí. Pokud si vezmete dotaci, třeba Nová zelená úsporám, tak se dostanete na nějakých tři a půl čtyři roky," řekl Burkovič.

Mění se i způsob, jak se sluneční elektrárny zapojují. Kdysi se panely dávaly na jih, aby vyráběly co nejvíc. "Pokročili jsme dál. Tím, že jsou technologie silnější a opravdu se dbá na to, aby nebyly přetoky, aby to, co vyrobíme, jsme opravdu spotřebovali v místě, tak se panely rozdělují. Část se dává na východní, část se dává na západní stranu," vysvětlil Burkovič.

Majitel první solární elektrárny v Ostravě-Plesné Radovan Burkovič předvedl 30. května svůj dům, ve kterém napájí energií vyrobenou sluncem pračku i další elektrospotřebiče, ohřívá i čerpá vodu a také provozuje veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Na snímku Burkovič ukazuje fotovoltaický střídač. Panely na východní straně podle něj bez problému vyrobí dostatek energie, která je potřebná ráno před odjezdem do práce či školy. "Odcházíte pryč, něco máte na jihu, to vyrábí přes den, pokud možno to akumuluje do elektromobilu, do baterek a podobně. Nebo máte spuštěné spotřebiče, máte naprogramovanou pračku, která má zpožděný start," uvedl.

V době, kdy se obyvatelé vrátí domů, začíná nejvíce vyrábět západní strana a dodává elektřinu až do pozdního večera. "My na západní střeše máme solární ohřev vody. Kolem šesté - sedmé hodiny máme úplně plný dvousetpadesátilitrový bojler ohřátý na 86 stupňů, pak se to z bezpečnostních důvodů vypne. Nicméně stačí, abyste odebrali vodu, v ten okamžik se technologie znova nastartuje," popsal Burkovič.

Elektrárna začíná vyrábět už při rozednění. Paradox je, že čím je venku tepleji, tím se výroba zpomaluje. "Ona samozřejmě roste, ale roste pomaličku z jednoho prostého důvodu: křemíku, který je obsažený ve fotovoltaických panelech, s rostoucí teplotou klesá účinnost. Takže takové dny, když třeba je zima kolem pěti - šesti stupňů a začne svítit pěkně sluníčko, tak ta elektrárna se může zbláznit. Má jmenovitý výkon 3,6 kilowattu, a klidně místo 3600 vyrábí 4500 wattů," řekl Burkovič.

Majitel první solární elektrárny v Ostravě-Plesné Radovan Burkovič (vzadu druhý zprava) předvedl 30. května svůj dům, ve kterém napájí energií vyrobenou sluncem pračku i další elektrospotřebiče, ohřívá i čerpá vodu a také provozuje veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Život v domě počasí ovlivňuje jen nepatrně. "Když je deštivý týden, tak buď nepereme, necháme to prostě na později, nebo využíváme noční proud. Ale většinou i při dešti ta elektrárna má plus - ona se umyje a zase ta účinnost o nějakých pět osm procent stoupne. Je to poznat, čistý panel a špinavý panel je rozdíl," řekl Burkovič.

Od společnosti ČEZ odebírá domek necelou polovinu potřebné elektřiny, v noci. Přes den zase dům často elektřinu, kterou solární elektrárna vyrobí, nestačí spotřebovat, a tak ji vrací do sítě. "Když kupujeme od ČEZu elektřinu, stojí to pět korun za jednu kilowatthodinu. Když to pustím ven a ČEZ ji ode mě odkoupí, tak mi dá 57 haléřů," řekl Burkovič.

Chystá projekt, kterým udělá domek energeticky soběstačným. "Moc s ním ale nespěcháme z jednoho prostého důvodu - hrozným způsobem to zlevňuje. To, co bych postavil před dvěma lety, tak dneska je zase o 15 - 20 procent levnější," řekl.

Rychle se ale rozvíjejí také způsoby akumulace vyrobené energie do baterií. "A vyvíjí se hlavně systémy řízení. Máme v plánu, že osadíme východní stranu, osadíme západ. Necháme vyrábět elektřinu průběžně. Budeme mít řídící prvek, který to bude prvotně dávat do domu a druhotně to bude posílat do baterie," řekl Burkovič.

Nabíjet lze i elektromobily nebo elektrokola. "Co bude navíc, tak budeme mít pětisetlitrový bojler, ve kterém se bude pomaličku nahřívat voda. Bojler bude připojený nejen jako voda užitková ke sprchování a podobně, ale bude tam procházet i spirála, kterou se bude ohřívat voda pro topení," popsal Burkovič.

Dům chce postupně odpojit od plynu. "Budeme opravdu plně elektricky soběstační. Ne tepleným čerpadlem, jako má většina lidí dneska, ale opravdu jen na sluníčko z klasických panelů, tak abychom všechnu elektřinu, kterou vyrobíme, spotřebovali a nebyli závislí na elektřině venku. Početně to vychází, ale chceme to ověřit v praxi," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď