Panel WHO doporučil vakcínu AstraZeneca přes pochyby o účinnosti

foto Ilustrační foto - Očkovací vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Ženeva - Panel expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučil používat vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca proti onemocnění covid-19. Učinil tak navzdory pochybnostem o její účinnosti proti takzvané jihoafrické mutaci i u pacientů nad 65 let, uvedly dnes světové agentury. WHO by mohla očkovací látku schválit již v nadcházejících dnech.

Strategická poradní skupina expertů WHO pro imunizaci (SAGE) uvedla, že výhody vakcíny převažují nad možnými riziky. Preparát by proto měl být doporučen k širokému užití, a to také u lidí nad 65 let. Jako vhodný interval mezi první a druhou dávkou vakcíny stanovila skupina dobu osmi až dvanácti týdnů.

SAGE rovněž uvedla, že ačkoliv vyvstaly pochybnosti o účinnosti vakcíny vůči nakažlivější variantě koronaviru poprvé zaznamenané v Jihoafrické republice, "není důvod nedoporučit její užívání".

JAR v neděli zastavila očkování touto vakcínou poté, co testy provedené na malém počtu pacientů ukázaly, že látka nechrání proti mírnému a středně závažnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených mutací koronaviru, která se v africké zemi stala dominantní. Tamní úřady oznámily, že nyní počkají na doporučení vědců, jak dál postupovat.

Pochybnosti o účinnosti vakcíny firmy AstraZeneca se objevily i v souvislosti s věkem očkovaných. Použití preparátu jen u lidí mladších 65 let doporučily zdravotnické úřady mimo jiné v Německu, Francii, Rakousku či Švédsku. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) koncem ledna doporučila schválení vakcíny AstraZeneca, aniž by určila věkovou hranici pro její použití. 

Expertka WHO na vakcinaci Kate O'Brienová podle agentury DPA uvedla, že při posuzování jakékoliv očkovací látky je přikládána menší váha skutečnosti, že je méně účinná při lehkém průběhu nemoci. Podle ní je naopak zásadní, zda je vakcína účinná při závažném vývoji onemocnění, což podle O'Brienové preparát od firmy AstraZeneca zřejmě je.

Doporučeními poradního orgánu se po celém světě řídí mnoho zdravotnických úřadů, které nemají kapacity na vypracování vlastních posudků. Dnešní doporučení neznamená automatické schválení vakcíny ze strany WHO, podle agentury Reuters by však organizace v této věci měla rozhodnout do poloviny měsíce. V případě schválení budou moci vakcínu nakupovat a používat jednotlivé agentury OSN.

Účinnost vakcíny AstraZeneca je podle agentury AFP 70 procent, což je méně než v případě vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které mají účinnost vyšší než 90 procent. Britsko-švédská očkovací látka vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou nicméně využívá tradičnějších technologií, což usnadňuje její výrobu. Nemusí se také skladovat v hluboce podchlazeném stavu, čímž je vhodnější pro masové očkovací kampaně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď