Pandemie spustila cunami nenávisti a xenofobie, řekl šéf OSN

foto Ilustrační foto - Generální tajemník OSN António Guterres den před zahájením Konference OSN o změnách klimatu v Madridu (snímek z 1. prosince 2019).

New York/Moskva/Canberra - Pandemie způsobená koronavirem nepřinesla jen šesticifernou bilanci mrtvých, ale také celosvětovou "cunami" nenávisti, svalování viny a podněcování strachu. Takto dnes situaci hodnotil generální tajemník OSN António Guterres, který hovořil o vzestupu proticizineckých nálad nebo antisemitských konspiračních teorií. V Srbsku, Hongkongu nebo Austrálii se mezitím v důsledku příznivého vývoje uvolňují restriktivní opatření, případně se takovýto postup začal jasně rýsovat. Počet nakažených naopak dál rychle roste v Brazílii a Rusku. Ve Spojených státech ani po týdnech vysokých hodnot neklesá denní počet hlášených úmrtí.

Nákaza koronavirem se už po celém světě prokázala u více než 3,8 milionu lidí a nemoci covid-19 bylo dnes oficiálně připisováno přes 268.000 úmrtí. Evropské země podle deníku Le Monde už hlásí více než 150.000 obětí.

Ve Spojených státech, kde se virem SARS-CoV-2 nakazilo nejméně 1,25 milionu lidí, byla ve čtvrtek denní bilance znovu nad 2000 mrtvými. Podle záznamů Univerzity Johnse Hopkinse bylo nahlášeno 2448 úmrtí, čímž součet za dobu epidemie covidu-19 narostl na více než 75.500. Mnohé státy už nicméně zahájily rušení karanténních opatření, dnes se k nim přidává i Kalifornie, kde se po šesti týdnech mají otevřít obchody s oblečením či knihkupectví.

Mimo USA nejrychleji zjištěné nákazy koronavirem přibývají v Rusku a Brazílii. Jihoamerická země s více než 200 miliony obyvatel v noci ohlásila dalších 9888 případů, zatímco v Rusku jich dnes přibylo přes 10.000, a to šestým dnem v řadě. Tamní bilance úmrtí zároveň opět stoupla o méně než 100 na 1723, ta brazilská už překročila 9000 po smrti dalších 610 lidí s covidem-19.

Počet úmrtí nahlášených za 24 hodin oproti čtvrtečním číslům mírně narostl u Německa a Španělska. V prvním případě jich přibylo 147, v jihoevropské zemi 229. Ve Španělsku na rozdíl od Německa narostla také denní bilance odhalených infekcí, kterých bylo nově 1410.

Mnohé evropské země včetně Německa už zahájily uvolňování restrikcí přijatých ve snaze zastavit nákazu a dnes se k nim přidává Srbsko, kde mohla znovu otevřít nákupní centra. Ještě dramatičtější změna nastala v Hongkongu, kde obnovují provoz restaurace, bary, kina či kosmetická studia. Australský premiér Scott Morrison pak oznámil třífázový plán rušení ochranných opatření a japonská vláda avizovala odvolávání nouzového stavu v málo zasažených regionech.

Zatímco globálně jsou stále každý den hlášeny desetitisíce nových nakažených a tisíce mrtvých a v řadě zemí zuří debaty ohledně rušení omezení, šéf OSN Guterres vyzval mezinárodní společenství, aby vynaložilo veškeré úsilí na vymýcení projevů nenávisti souvisejících s pandemií.

V novém prohlášení zmínil podle agentury AP antisemitské konspirační teorie, útoky na muslimy či migranty a uprchlíky, kteří prý byli označování za zdroj viru. Zároveň se podle něj terčem nenávistných projevů stávají "novináři, oznamovatelé, zdravotníci, humanitární pracovníci a ochránci lidských práv, kteří pouze dělají svou práci". Guterres v této věci žádá o pomoc politické lídry, vzdělávací instituce i správce sociálních sítí, na kterých se šíří nespočet nepravdivých tvrzení o covidu-19.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď