Panama zažívá největší sociální protesty od pádu diktátora Noriegy v roce 1989

foto Ilustrační foto - Protesty v Panamě 13. července 2022.

Panama - V Panamě už dva týdny tisíce lidí demonstrují proti růstu cen pohonných hmot a potravin, manifestace provázejí i blokády silnic, včetně panamerické dálnice, která je hlavní komunikací pro přepravu zboží do dalších zemí Střední Ameriky. Podle serveru televize Deutsche Welle zažívá Panama největší sociální nepokoje od roku 1989, kdy americká invaze svrhla tamního diktátora Manuela Noriegu.

Jako první vyšli do ulic v Panamě začátkem měsíce učitelé, později se k nim přidali stavební dělníci, studenti a další skupiny obyvatel. Demonstranti manifestují s různými transparenty a národními vlajkami, ti radikálnější zapalují pneumatiky. Kromě snížení cen benzinu, potravin či léků požadují lidé také opatření proti korupci, z níž viní vládní úředníky.

Zástupci panamské vlády prezidenta Laurentina Cortiza s organizátory protestů už několik dní jednají, rozhovorů zprostředkovaných katolickou církví se účastní například i panamský ombudsman Eduardo Leblanc. Vláda už kvůli protestům snížila ceny benzinu a desítky potravin, demonstranti to ale považují za nedostatečné.

I panamská ekonomika se potýká s důsledky omezení zavedených v předchozích dvou letech kvůli pandemii covidu-19 a ruské války na Ukrajině. I podle agentury AFP zažívá tato čtyřmilionová země nejhorší časy od roku 1989. Někdejší informátor americké CIA Noriega ovládal Panamu od roku 1983 jako vrchní velitel ozbrojených sil. Přes 27.000 amerických vojáků vpadlo do Panamy 20. prosince 1989, necelý týden poté, co panamský parlament vyhlásil válečný stav s USA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď