Památník v Polné připomíná havárii bombardéru z roku 1944

foto Skauti drží čestnou stráž 21. září 2019 v Polné na Jihlavsku u památníku, který ve stejný den odhalili zástupci Klubu Za historickou Polnou a členové místní samosprávy. Kámen s deskou popisující historickou událost připomíná havárii amerického bombardéru z prosince 1944. Letoun spadl západně od města při návratu z bojové akce. Všech devět členů posádky přežilo, ale skončili v německém zajetí.

Polná (Jihlavsko) - Kámen s deskou popisující historickou událost připomíná na hrázi rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku havárii amerického bombardéru z prosince 1944. Památník dnes odhalili zástupci Klubu Za historickou Polnou a členové místní samosprávy. Letoun spadl západně od města při návratu z bojové akce. Všech devět členů posádky přežilo, ale skončili v německém zajetí. ČTK to řekl Jan Prchal z Klubu Za historickou Polnou. Od havárie letos uplyne 75 let.

Fotogalerie

Památník tvoří neopracovaný kamenný blok se siluetou bombardéru. "Tuto formu viděl místopředseda našeho klubu kdesi v Karpatech. Tam se stala za války podobná událost, také tam spadlo letadlo, ale nemělo to takový konec jako zde, protože tam část posádky zahynula," uvedl Prchal.

Podle něj příběh amerického bombardéru v Polné málem zmizel v zapomnění. "Komunisté, kteří po válce v Československu začali vládnout, samozřejmě tuto událost naprosto ignorovali a mlčeli o ní," řekl. V 90. letech minulého století však někteří dobrovolníci začali dávat dohromady osu celé události. "A vše vyvrcholilo dnešní akcí," řekl Prchal.

Iniciativa pro vybudování památníku vyšla z Klubu Za historickou Polnou, město ji uvítalo, řekl ČTK polenský místostarosta Luboš Kousal (nestraník). "Protože si myslíme, že takové věci by neměly upadnout v zapomnění," uvedl. Památník stojí při cestě, která vede k poli, kam letoun dopadl.

Poškozený americký bombardér Liberator B-24 spadl u Polné 16. prosince 1944, když se vracel z náletu na rafinerii v Záluží u Mostu. Skončil v poli poblíž silnice na Nové Dvory. "Posádka vyskákala pomocí padáků," uvedl Prchal. Muže ale brzo pochytala německá domobrana, v okolí tehdy byly vesnice s převahou německých obyvatel. Američtí letci nakonec skončili v zajateckých táborech.

Příběh je podle Prchala výjimečný dobrým koncem. "Všech devět členů posádky ty strastiplné dny, týdny a měsíce v zajateckém táboře přežilo a po válce se vrátili ke svým rodinám," řekl.

Zbytky letounu v místě jeho pádu místní badatelé dohledávali v roce 2008. Našli ještě řadu fragmentů, například část pilotní masky, nábojnice z kulometu nebo víčko od nádrže.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 25. února 2020

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď