Památník ticha připomene 80. výročí od schůzky nacistů k vyhlazování Židů

foto Ilustrační foto - Monumentální objekt sochaře Aleše Veselého byl 9. března 2015 slavnostně odhalen před budovou nádraží Praha-Bubny. Socha je prvním krokem přestavby bubenského nádraží v Památník ticha, který bude připomínat historii pražských židovských transportů. Výtvarné dílo má podobu koleje s pražci, která se šikmo zvedá k nebi. Připomíná Jákobův žebřík.

Praha - Jako osudový okamžik, který přímo vedl k vyhlazení milionů Židů a největší genocidě v dějinách lidstva, připomene Památník ticha konferenci ve Wannsee. Při ní se 20. ledna 1942 setkali vysocí představitelé nacistického Německa a jednali o takzvaném konečném řešení židovské otázky. Přesně po 80 letech událost připomene Památník ticha setkáním nazvaným Stručně o Wannsee. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Martina Reková.

Diskusního setkání se 20. ledna v 15:00 v Rezidenci primátora na Mariánském náměstí v Praze zúčastní historici, politici, novináři a spisovatelé Petr Pithart, Jakub Rákosník, Pavel Kosatík, Petr Koura, Jakub Szantó, Fedor Gál, Petr Fischer nebo vrchní zemský rabín Karol Sidon. Akcí otevírá Památník ticha rok, kdy bude připomínat i 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha a vizi Adolfa Hitlera o uspořádání světa po vítězné válce nacistického Německa, která se nenaplnila.

Konference ve Wannsee sama nepředstavovala přelom v "konečném řešení", ani na ní nebylo rozhodnuto o vyvraždění evropských Židů, to se již dělo. Byla především poradou, která měla zajistit hladkou spolupráci říšských úřadů v započatém konání.

"Památník ticha nabízí nový formát veřejného dialogu k datu jubilea potřebného pro vzpomínání. Názorové fórum bude mozaikou osobitých sedmiminutových příspěvků, jež má kriticky a poutavě, z pohledu významných osobností, přiblížit tuto zlomovou událost. Názory současných mluvčích ukotví historické, etické, mentální i právní významy konference a ukážou pohled na další uchopení odkazu stigmatu události," uvedl Pavel Štingl z Památníku ticha.

K vyjádření na téma odkazu konference a jejího významu v současném světě oslovili pořadatelé i některé zahraniční či v zahraničí žijící osobnosti. Jsou mezi nimi bývalá ministryně USA s českými kořeny Madeleine Albrightová, bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nebo spisovatel a předkladatel Patrik Ouředník žijící ve Francii. Jejich názory také zazní v diskusi. Setkání bude pro veřejnost streamováno na webu České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14735698443-strucne-o-wannsee/

Cílem akce je připomenout varovný obsah této události. Patnáct účastníků tehdejší rutinní pracovní schůzky, jimiž byli převážně příslušníci složek SS, z nichž někteří měli vysokoškolské vzdělání či titul doktora práv, pohovořilo také o selekci takzvaných nejednoznačných míšenců určených k likvidaci či ke sterilizaci. Valná část zúčastněných tak přesně věděla, co se skrývá za výrazy jako vysídlení, konečné řešení, zvláštní zacházení či evakuace. Výsledkem konference bylo šest milionů mrtvých evropských Židů za necelé čtyři roky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď