Památník Terezín se otevřel lidem v on-line prostoru

foto Ilustrační foto - Památník Terezín. V roce 1991 zde vzniklo Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy Židů. Na snímku z 3. května 2017 je vchod na první dvůr s nápisem Práce osvobozuje.

Terezín (Litoměřicko) - Památník Terezín, nejnavštěvovanější památka v Ústeckém kraji, se otevřel v on-line prostoru. Zájem je o virtuální prohlídky i kurzy. Památníkem loni prošlo 73.000 návštěvníků, obvyklá roční návštěvnost bývá bezmála 300.000 lidí. ČTK to řekl mluvčí organizace Stanislav Lada. Kvůli pandemii hrozí opět posunutí termínu tradiční tryzny.

"O výukové on-line programy jsme zaznamenali na straně škol velký zájem. Od začátku roku už naše vzdělávací oddělení absolvovalo kolem 100 prohlídek," uvedl Lada. Službu nabízí organizace, jejímž posláním je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, zdarma.

Zájem je také o virtuální procházku po pietních místech. "Systém má již přes 1000 unikátních přístupů. V brzké době bychom rádi spustili také placenou variantu, virtuální prohlídku s průvodcem," řekl mluvčí.

Na harmonogramu akcí památník nic měnit nechce. "Jedna plánovaná již začátkem února dokonce proběhla, byla vysílána celá on-line a je k dispozici na našem youtube kanálu. V březnu a dubnu počítáme se zahájením výstav, vždy bude přenášeno i s kulturní vložkou on-line. Chceme být plně připraveni, pokud by situace umožnila znovuotevřít," řekl Lada.

Nejistý je zatím termín tradiční tryzny na národním hřbitově. Každoročně se koná třetí květnovou neděli. Loni se v klasické podobně uskutečnit nemohla v květnovém ani v náhradním podzimním termínu. "Pro letošek už s květnovým termínem také příliš nepočítáme, nicméně definitivní rozhodnutí padne až v průběhu března," uvedl mluvčí. Vzpomínky se obvykle účastní až 5000 lidí.

Pracoviště funguje ve zvláštním režimu, někteří lidé pracují z domova, další se podílejí na realizaci investic. Nikoho ze 134 zaměstnanců památník, zřizovaný ministerstvem kultury, nepropustil. "Pouze u několika zaměstnanců jsme odsunuli počátek jejich sezonních smluv až na dobu, kdy budeme moci skutečně otevřít," poznamenal mluvčí.

Pandemie neohrozila schválené investice. "Plánovaná je významná revitalizace zeleně, zároveň se dokončuje rekonstrukce domu naproti modlitebně v Terezíně, vznikne v něm nová ubytovna pro skupiny vzdělávacího oddělení, měla by být dokončena do poloviny tohoto roku. Naplno se také rozjíždí projekt pro novou expozici Muzea ghetta v Terezíně," shrnul mluvčí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď