Památku Radima Hladíka letos uctí dva velké koncerty

foto Ilustrační foto - Skupina Blue Effect Rozhlasový Big Band Gustava Broma vystoupily 5. července na hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové. Na snímku je kytarista Radim Hladík.

Praha - Památku kytaristy Radima Hladíka, který zemřel 4. prosince 2016 ve věku 69 let, letos uctí koncerty na festivalu Rock for People a v pražském divadle Archa. Přední čeští hudebníci spjatí s legendárním hráčem na nich zahrají Hladíkovy skladby za doprovodu kapely Blue Effect. Nad koncerty drží patronát Hladíkova manželka Zlata s rodinou. ČTK o tom za pořadatele informoval Roman Helcl.

Vystoupení nazvané Radim Hladík Tribute se uskuteční 5. července na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Účast přislíbili například David Koller, Michal Dvořák nebo Lenka Dusilová. Výpravnější multimediální koncert je pak naplánován na 2. prosince do divadla Archa, kde se objeví například Vladimír Mišík, Jaroslav Hutka, Dagmar Voňková, Michal Pavlíček, Michal Hrůza, Luboš Andršt, Lešek Semelka nebo Viktor Sodoma a další.

"Oslovila jsem Radimovy spoluhráče a spřízněné muzikanty, kteří složí mému muži poctu. Těch jmen je opravdu hodně, a proto je budeme zveřejňovat postupně. Když jsem si nedávno jejich seznam procházela, připomnělo mi to počet lidí v kostele. Takže pro nás to bude něco jako druhá hudební mše," uvedla Zlata Hladíková.

Základ doprovodné kapely podle ní bude tvořit rytmika Blue Effectu Vojtěch Říha a Vašek Zíma. Pozvaní hosté se pak rekrutují především ze spoluhráčů, kteří Hladíka provázeli celou kariéru. "Zároveň jsme pozvali Radimovy oblíbené kytaristy, namátkou Michala Pavlíčka nebo Tadeáše Věrčáka, a muzikanty, kteří se s mým mužem setkali třeba jen u jednoho projektu. Sem patří například Jirka Stivín," podotkla Hladíková.

Hladík na sebe poprvé upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také inovátorem. Jako jeden z prvních českých kytaristů použil booster, zpětnou vazbu či kvákadlo a i díky tomu často sklízel němý úžas posluchačů.

Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, v němž se začal výrazně projevovat i autorsky. V dalších letech kapela několikrát pozměnila název (Modrý efekt, M. efekt) a především obsazení, postavení Hladíka jako vůdčí postavy však bylo nezpochybnitelné. V 90. letech vystupoval Blue Effect jen výjimečně, od roku 2004 Hladík koncertoval s notně omlazenou sestavou.

Hladík se díky své všestrannosti realizoval i v jiných žánrech než v rocku. Pražský rodák spolupracoval například s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu, folkaři Jaroslavem Hutkou a Dagmar Andrtovou-Voňkovou či slovenskými muzikanty Pavolem Hammelem, Mariánem Vargou a mnoha dalšími.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď