Památkáři ocenili záchranu Slovenské strely a obnovu kostela ve Fulneku

foto Zvláštní počiny v památkové péči, které mohou dokládat její různorodost, dostaly 15. listopadu 2022 cenu generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) při udílení cen Patrimonium pro futuro. Jedno z ocenění získala záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela (na snímku z 13. května 2021).

Praha - Dva zvláštní počiny v památkové péči, které mohou dokládat její různorodost, dnes dostaly cenu generální ředitelky Národního památkového ústavu (NPÚ) při udílení cen Patrimonium pro futuro. Ocenění získala záchrana motorového železničního vozu Slovenská strela a obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku. Cenu veřejnosti Památky děkují dostala obnova glorietu v Růžové zahradě zámku v Děčíně. Ceny za nejlepší počiny v památkové péči se předávaly na Nové scéně Národního divadla.

Fotogalerie

Vlak Slovenská strela je jediný dochovaný exemplář tohoto typu vyrobený v roce 1936 v kopřivnické Tatře. Po odstavení z provozu v roce 1960 byl exponátem v Technickém muzeu v Kopřivnici. Jako národní kulturní památka prošel kompletní obnovou, kdy po 60 letech chátrání pod širým nebem získal původní podobu včetně interiéru. Vůz s unikátním systémem pohonu založeném na elektromechanickém přenosu výkonu je nyní schopen jezdit na tratích v ČR. Ve své době byl výjimečný také designem aerodynamické karoserie i celkovým technickým řešením hlavního konstruktéra Hanse Ledwinky. Cestovní rychlost dosáhla 92 kilometrů v hodině a trasu Praha–Brno–Bratislava zvládla Slovenská strela ujet za čtyři hodiny a 20 minut.

Při obnově barokního kostela Nejsvětější Trojice ve Fulneku byl překvapením nález gotických omítek s nástěnnými malbami v ambitu kláštera. Obnova umožnila zpřístupnění dalších prostor a vznik nových expozic. Jednou z nich je samotný kostel, jeho zázemí a bývalý klášter s původním vybavením. V interiéru hlavní lodi byly restaurovány lavice, doplněna původní podlaha. Generální opravou prošly varhany, obnoven byl i původní barokní krov.

V kategorii Objev nebo nález roku dostal cenu nález renesančních maleb v kostele v Úlicích na Plzeňsku, který pochází z počátku 17. století. Odborná komise ocenila mimořádný zájem obce o obnovu kostela a práci restaurátorů při odhalení původní výmalby. Kategorie Záchrana památky má vítěze v podobě záchrany Městské dvorany v Lokti. Internát pro studenty z konce 19. století poslední tři desítky let chátral, až s nástupem samosprávy v roce 2018 se podařilo objekt zachránit, navrátit mu historickou podobu i funkci společenského a kulturního centra.

V kategorii Restaurování památky komise ocenila restaurování pozdně gotického oltáře Panny Marie z kostela v Chrudimi. Díky průzkumům se podařilo odhalit původní části později přemalovaného oltáře a zjistit originální podobu malířských a sochařských prvků. Jako nejlepší obnovu památky odborníci vyhodnotili obnovu kostela sv. Václava ve Staré Boleslavi. Celková stavebně restaurátorská obnova areálu kostela je podle komise výjimečná svojí komplexností, náročností, kvalitou i svým duchovním rozměrem.

V kategorii Prezentace a popularizace odborníci udělili cenu Martinu Vonkovi a Michalu Horáčkovi za soustavný výzkum a prezentaci ohrožených továrních komínů. V kategorii Osobnost památkové péče byli in memoriam oceněni projektant Jindřich Rineš (1943 - 2016) a historik umění Jiří Kaše (1946 - 2022).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď