Palestinské hnutí Hamas se dohodlo s Fatahem

foto Palestinci v Gaze oslavují dosažení dohody o politickém usmíření mezi radikálním hnutím Hamas a soupeřící stranou Fatah.

Gaza (Palestina) - Palestinské radikální hnutí Hamas dosáhlo dohody o politickém usmíření se soupeřící stranou Fatah. V Káhiře to dnes v prohlášení uvedl šéf Hamasu Ismáíl Haníja. V ulicích Gazy oslavovalo uzavření dohody několik tisíc Palestinců. Izraelská vláda naopak v prohlášení zdůraznila, že sjednocení palestinské vlády musí být v souladu s mezinárodními dohodami; požaduje, aby se Hamas vzdal svého ozbrojeného křídla a aby sjednocená vláda uznala Izrael. Informovala o tom agentura Reuters. Hamas dal před třemi týdny najevo, že je připraven předat odpovědnost za správu Gazy samosprávě. Nynější rozhovory mezi Fatahem a Hamasem, který zprostředkoval Egypt, začaly v úterý.

"Legitimní vláda...se vrátí (do Gazy)," řekl čelní představitel delegace Fatahu Azzám Ahmad při slavnostním podepsání dohody mezi hnutími a dodal, že palestinská samospráva, jež sídlí na Západním břehu Jordánu, bude v Gaze "bez výjimky kontrolovat veškeré instituce" a také hraniční přechody s Izraelem a Egyptem.

Palestinská samospráva v Ramalláhu oznámila, že její předseda Mahmúd Abbás dohodu uvítal a do měsíce navštíví Pásmo Gazy. Bude to jeho první návštěva od roku 2007.

Hamas podle dohody předá kontrolu nad hraničním přechodem do Egypta - Rafáh - palestinské vládě. Ostrahu v Rafáhu zajistí prezidentská garda, která by na místě měla začít operovat už 1. listopadu.Trvalé otevření Rafáhu bude znamenat velkou úlevu pro dva miliony obyvatel pásma, kteří kvůli izraelské a egyptské blokádě hranice nemohli volně cestovat. Podle dohody budou na provoz v Rafáhu dohlížet evropští pozorovatelé.

Odpovědnost za vládnutí v Pásmu Gazy podle dohody přejde na kabinet premiéra Ramího Hamdalláha, který předsedá vládě na Západním břehu. Vznikne výbor, který bude mít čtyři měsíce na to, aby rozhodl o osudu tisíců dosavadních zaměstnanců správy Hamasu. Někteří z nich budou začleněni do společné vlády. Další výbor pak rozhodne o zapojení 3000 lidí do policejní jednotky v Gaze. Oficiální předání administrativní kontroly by mělo vstoupit v platnost do 1. prosince.

Hamas vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích mezi Fatahem a Hamasem pak zvítězil v Pásmu Gazy a od roku 2007 mu vládl. Oslabila ho ale izraelská a egyptská blokáda, několik konfliktů s Izraelem a mezinárodní izolace.

Izraelský tisk upozorňuje, že i když je nyní Hamas ochoten dělit se o vládu v Pásmu Gazy, v bezpečnostních otázkách shoda nepanuje. Hamas má vlastní ozbrojené křídlo a o něm se v Egyptě nyní nehovořilo. Na to upozorňuje i agentura Reuters, která podotýká, že ačkoliv se k policistům v Gaze přidá asi 3000 členů bezpečnostních složek Fatahu, Hamas zřejmě zůstane nejsilnější palestinskou ozbrojenou skupinou, jelikož má asi 25.000 bojovníků.

Abbás nedávno v rozhovoru s egyptskou televizí řekl, že nepřistoupí na to, aby si toto ozbrojené křídlo ponechalo zbraně. Šéf Hamasu Haníja o den později prohlásil, že se Hamas nehodlá vzdát kontroly nad svými zbraněmi, ale je připraven rozhodovat spolu s Fatahem o tom, kdy a jak budou použity.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď