Palestinec z Pásma Gazy našel při sázení olivovníku dobře zachovalou mozaiku

foto Mozaika z období 5. až 7. století v Pásmu Gazy, 16. září 2022.

Gaza - Palestinec z Pásma Gazy našel při sázení olivovníku velmi zachovalou mozaiku pocházející z období 5. až 7. století. O významném nálezu dnes informovalo ministerstvo památek v Pásmu Gazy, jemuž vládne radikální Hamás.

Fotogalerie

Pozůstatky podlahy vykládané drobnými kachlíky byly na pozemcích tábora Búrajdž, zhruba kilometr od izraelské hranice, píše izraelský deník Haarec.

Místní muž se vydal před několika měsíci zasadit olivovník a rýčem narazil na tvrdý předmět. Pokračoval v kopání se synem a po třech měsících odkryli mozaiku.

Podle archeologů jde o dosud nejvýznamnější nález v Pásmu Gazy. "Z hlediska bohatosti námětu a složitosti vzoru je to nejúžasnější mozaiková podlaha, jaká byla kdy v Gaze nalezena," sdělil René Elter z francouzské školy biblického a archeologické výzkumu, která působí v Jeruzalému.

Na fotografiích je vidět dobře zachovalé ptačí motivy. Některé části jsou poškozeny pravděpodobně kořeny olivovníků, které na místě rostly v minulosti. Nálezce mozaiku přikryl a nechtěl, aby se zveřejnilo jeho jméno, dokud nebude objev oficiálně představen veřejnosti. V rozhovoru s agenturou AP přiznal, že doufá ve finanční odměnu.

Podle Haarecu nález poukázal na složitou situaci vykopávek v hustě obydleném Pásmu Gazy, poznamenaném konfliktem s Izraelem. Památky jsou tam v ohrožení jednak kvůli finanční situaci vlády, jednak kvůli nedostatku podrobných znalostí a povědomí o možných památkách.

V některých případech úřady ničení památek podporují. Haarec píše, že v roce 2017 lidé z Hamásu zničili velkou část zbytků města Tall as-Sakan z doby bronzové, aby získali pozemky pro novou výstavbu. V době, kdy měl Pásmo Gazy pod kontrolou Izrael, zkonfiskovali Izraelci množství artefaktů. Podle Haarecu tím byl známý někdejší ministr obrany Moše Dajan.

Nynější Pásmo Gazy bývalo v minulosti důležitou křižovatkou obchodních tras spojujících Levantu s Afrikou a Asií. Je tam mnoho archeologických cenností z období dlouhého 5000 let - od doby bronzové a doby chalífátu, přes osmanskou říši po britský mandát ve 20. století. Roku 1999 byly asi deset kilometrů jižně od města Gaza objeveny zbytky kláštera svatého Hilariona, který v těchto místech žil ve 4. století.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď