Palestinci nabídli podle médií Izraeli obnovu přímých mírových jednání

foto Pastýř se stádem ovcí na palestinském Západním břehu Jordánu (na snímku z 29. června 2020).

Ramalláh/Jeruzalém - Palestinská samospráva oznámila takzvanému blízkovýchodnímu kvartetu, že Palestinci jsou připraveni obnovit jednání s Izraelem a dohodnout se "na menších teritoriálních změnách". Informoval o tom izraelský server Ynet, podle nějž samospráva v pondělí kvartetu zaslala dopis s tímto sdělením. Izrael by mohl už ve středu začít připravovat anexi části palestinského Západního břehu Jordánu, který okupuje od roku 1967.

Fotogalerie

Palestinské vedení připravovanou anexi, jež může zahrnout židovské osady a údolí řeky Jordán, odmítá. Izrael má podporu Washingtonu, který v lednu představil plán urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. USA jsou připraveny uznat anektované území na Západním břehu jako izraelské, ale jejich plán také počítá s tím, že Palestinci budou dále vyjednávat, aby získali vlastní stát.

Blízkovýchodní kvartet tvoří Evropská unie, OSN, USA a Rusko. V dopise samosprávy podle Ynet stojí, že Palestinci "jsou připraveni obnovit přímá bilaterální jednání" po těch, která byla přerušena v roce 2014.

Předseda palestinské vlády Muhammad Ištajja už začátkem června oznámil, že Palestinci připravili protinávrh k amerického plánu. Teď ale poprvé podle Ynet Palestinci nabídli obnovu přímých jednání s Izraelem.

Samospráva také dala najevo, že její protinávrh nepřijde na pořad, pokud Izrael zahájí anexi "jakékoli části palestinského území".

V dopise adresovaném kvartetu stojí, že nikdo nemá větší zájem dohodnout se o míru než Palestinci a nikdo neztratí více než Palestinci v případě, že se míru dosáhnout nepodaří. Palestinské vedení dále píše, že v rámci mírové dohody je samospráva ochotná přijmout dohodu o "státu s omezenou výzbrojí a silnou policií, která zajistí právo a pořádek". Přistoupí také na to, aby mezinárodní organizace, například NATO, z pověření OSN dohlédla na plnění mírové dohody.

Plán americké administrativy předpokládá územní výměnu, která umožní Izraeli získat až 30 procent Západního břehu Jordánu. V dopise samospráva píše, že je ochotná přijmout "menší teritoriální výměnu".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-4°C

Dnes je sobota 16. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -4°C

Celá předpověď