Palestina a Írán chtějí spolupracovat s novým prezidentem USA

foto Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN.

Teherán/Ramalláh - Palestinský prezident Mahmúd Abbás pogratuloval Joeu Bidenovi ke zvolení americkým prezidentem. V prohlášení také naznačil, že palestinské vedení opustí svůj tři roky trvající bojkot Bílého domu. Íránský prezident Hasan Rúhání prohlásil, že nová americká vláda by měla využít své příležitosti a napravit chyby prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.

"Těším se na spolupráci se zvoleným prezidentem a jeho vládou v zájmu posílení palestinsko-amerických vztahů a dosažení svobody, nezávislosti, spravedlnosti a důstojnosti pro náš lid, ale také v úsilí o mír, stabilitu a bezpečnost pro všechny v našem regionu a na světě," uvedl Abbás v prohlášení. Pogratuloval také nové viceprezidentce Kamale Harrisové.

Palestinci již tři roky čekají na změnu amerického prezidenta v naději, že budou mít šanci obnovit vztahy s Washingtonem. Abbás ukončil veškerá politická jednání s Trumpovou vládou po jeho rozhodnutí z prosince 2017 uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunut sem americkou ambasádu.

"Americký lid se postavil proti Trumpově škodlivé politice. Příští americká vláda by měla využít příležitosti a urovnat minulé chyby," citovala íránská média Rúháního. "Írán upřednostňuje konstruktivní spolupráci se světem."

Napětí mezi Íránem a USA výrazně vzrostlo od roku 2018, kdy Trump rozhodl o odstoupení od jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi a znovu zavedl sankce, které ochromily íránskou ekonomiku. Biden se zavázal, že se USA znovu připojí k dohodě z roku 2015, která byla dojednána v době, kdy byl viceprezidentem, pokud se také Írán vrátí k dodržování svých závazků.

Teherán jako odvetu za odstoupení od smlouvy omezoval své závazky vůči dohodě. Íránští duchovní vládci však uvedli, že tyto kroky je možné změnit, pokud budou respektovány zájmy Teheránu.

Zájem o spolupráci s USA vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který Bidena označil za velkého přítele Izraele. Za vzájemné přátelské vztahy ale poděkoval i Trumpovi. "Děkuji ti za přátelství, které jsi projevil mě i státu Izrael, za uznání Jeruzaléma a Golan, za postavení se Íránu, za historické mírové dohody a za to, že jsi americko-izraelské spojenectví pozvedl do nevídaných výšin," uvedl Netanjahu. Mimo jiné izraelský list Haarec si všiml, Netanjahu blahopřál Bidenovi zhruba až 12 hodin po sobotním oznámení výsledku voleb v USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď