Pákistánský soud osvobodil křesťanku odsouzenou za rouhačství

foto Pákistánský nejvyšší soud osvobodil křesťanku, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Matku čtyř dětí dnes soud nařídil propustit na svobodu. Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami. Na snímku policisté před budovou soudu.

Islámábád - Pákistánský nejvyšší soud osvobodil křesťanku, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Matku čtyř dětí dnes soud nařídil propustit na svobodu. Rozhodnutí by mohlo vyvolat masivní pouliční protesty tvrdých zastánců islámu. Krátce po verdiktu zablokovaly stovky demonstrantů hlavní tah mezi metropolí Islámábádem a nedalekým Rávalpindí, shromáždění už se konají i v dalších městech, informovala agentura AP.

Do případu se vložil i pákistánský premiér Imran Chán, který v projevu v místní televizi vyzýval obyvatele ke klidu a k respektování rozhodnutí soudu. "Ti, kdo vyzývají k odmítnutí rozhodnutí soudu kvůli svým vlastním politickým zájmům neprokazují dobrou službu islámu," řekl Chán.

Pákistánský nejvyšší soud osvobodil křesťanku, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Matku čtyř dětí dnes soud nařídil propustit na svobodu. Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami. Na snímku protesty zastánců islámu.

Asia Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami. Z bezpečnostních důvodů není známo, ve které věznici se nachází. Podle agentury Reuters dnešní osvobozující verdikt přivítali obhájci lidských práv. Vlivný radikální duchovní Chádim Husajn Rizví naopak už před rozsudkem vyzval své stoupence, aby manifestacemi ve všech větších městech vyjádřili svou "lásku k prorokovi", pakliže bude Bibiová propuštěna.

Islamistická strana Tehríke Labajk (TLP) po rozhodnutí volá po smrti předsedy nejvyššího soudu a dalších dvou soudců, kteří trest smrti zvrátili. Mluvčí TLP informoval o výnosu vůdce strany Muhammada Afzala Kadrího, podle kterého si zmínění představitelé nejvyššího soudu zaslouží zemřít. Kadrí také žádá sesazení vlády premiéra Imrana Chána.

Kvůli podpoře křesťanky Bibiové byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb, kterého zastřelil člen jeho vlastní ochranky. V důsledku posledního vývoje případu úřady posílily bezpečnostní opatření u kostelů, stejně jako u sídla nejvyššího soudu v Islámábádu. Ve městě Multán už policie po střetech zadržela několik demonstrantů.

Případ Bibiové pobouřil křesťany po celém světě. Bibiová se stala první ženou, která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Její rodina a právníci tvrdí, že nikdy proroka Mohameda neurazila, a poukazují při tom na protichůdné výpovědi svědků. Podle soudců nejvyššího soudu nebyli státní zástupci schopni dokázat, že Bibiová porušila zákon.

Urážka islámu se v Pákistánu trestá smrtí. Už pouhá spekulace o rouhání může v zemi vyvolat davové násilnosti a lynčování. Obvinění z rouhání vzbuzuje takové emoce, že je téměř nemožné se proti nim bránit. Někdy byly rozvášněným davem mužů zabity i desítky lidí na základě tvrzení, že se rouhali.

Skupiny bojující za lidská práva tvrdí, že zákona o rouhání zneužívají náboženští extremisté, ale také obyčejní Pákistánci k vyřizování osobních účtů. Zákon rouhání nedefinuje a důkazy nemohou být zopakovány před soudem kvůli obavám, že by se tím svědci dopustili nové urážky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 25. dubna 2019

Očekáváme v 23:00 19°C

Celá předpověď