Pákistánský nejvyšší soud zrušil trest smrti pro Mušarafa

foto Ilustrační foto - Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf na snímku z 15. dubna 2013.

Láhaur (Pákistán) - Pákistánský nejvyšší soud dnes zrušil rozsudek s trestem smrti pro bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa, kterého zvláštní soud minulý měsíc uznal vinným z velezrady. Zrušení tohoto verdiktu nejvyšší justiční instance v zemi zdůvodnila tím, že je v rozporu s ústavou, informovaly agentury.

Zvláštní tříčlenný tribunál 17. prosince uložil Mušarafovi absolutní trest za velezradu. Té se exprezident údajně dopustil porušením ústavy v roce 2007, když odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil v Pákistánu výjimečný stav.

Těžce nemocný 76letý Mušaraf, který byl souzen v nepřítomnosti, protože se už tři roky léčí v Dubaji, veškerá obvinění odmítl.

Armáda prosincové rozhodnutí tribunálu přijala s "rozhořčením a bolestí". Premiér Imran Chán, který má s vojáky dobré vztahy, hned také dal najevo, že rozsudek s trestem smrti nechá detailně prověřit.

"Obžaloba, ustavení tribunálu, výběr týmu obžaloby jsou nezákonné... Rozsudek byl v celém rozsahu anulován," sdělil dnes agentuře AFP prokurátor, který před nejvyšším soudem zastupoval pákistánskou vládu, jež se proti verdiktu s trestem smrti postavila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 13:00 25°C

Celá předpověď