Padevětova kniha o Hegerové může být zveřejněná až po její smrti

foto Spisovatel a vydavatel Tomáš Padevět, který 15. října vydá knihu o Haně Hegerové, poskytl 13. října 2021 v Praze rozhovor České tiskové kanceláři. Padevět je oficiální životopisec Hegerové.

Praha - Kniha Carmen s podtitulem Skutečný život Hany Hegerové je životopis vznikající s podmínkou zpěvačky, že bude zveřejněn až po její smrti. Autor Tomáš Padevět patřil k jejím nejbližším přátelům. "Z knih, které vyšly po smrti Hegerové nebyla ani jedna autorizovaná, vznikly z rozhovorů, článků a jiných veřejně dostupných zdrojů," řekl v rozhovoru s ČTK vydavatel a spisovatel Padevět.

Publikace Carmen s podtitulem Skutečný život Hany Hegerové, vyjde 15. října. Její veřejný křest se uskuteční 19. října, den před nedožitými devadesátinami Hegerové, v Luxoru na Václavském náměstí. Kmotry budou Fero Fenič, Michal Horáček a Zdeněk Merta.

"Moje kniha se od ostatních velice liší, protože na ní spolupracovala přímo paní Hegerová. Dlouhých deset let jsem si k ní domů chodil intenzivně povídat, a v tom spočívá jedinečnost tohoto dokumentárního románu," uvedl Padevět.

Hegerová zemřela 23. března v pražské Nemocnici Na Homolce ve věku 89 let. Zpěvačka, která je označována za první dámu československého šansonu, byla vzhledem k problémům po zlomenině krčku v péči lékařů. Dohoda o vydání životopisu až po smrti Hegerové vznikla během jejího povídání s Padevětem. "Po půlroce mi řekla, že by si přála, aby kniha nevyšla za jejího života. Tím, že potom ještě žila asi devět a půl roku, mi dala obrovskou příležitost, aby kniha byla co nejkomplexnější. Povídal jsme si nejen s ní, ale i s dalšími lidmi, hudebníky, režiséry i rodinou, kteří s ní byli v různém období spojeni," sdělil autor.

Padevět tak mohl mimo jiné nahlédnout do osobních materiálů, korespondence Hegerové i soudních spisů souvisejících s případem na přelomu 70. a 80. let, kdy strávila půl roku ve vězení. Na její účet chybou banky tehdy přišla částka 214.000 korun, která ve skutečnosti patřila Karlu Gottovi. Hegerová se domnívala, že jde o její honorář a nechala si ho. Soud to vyhodnotil jako zpronevěru. "Kniha k tomuto případu přináší dosud nezveřejněné, nebulvární informace," podotkl Padevět.

Objemná publikace začíná Hegerové narozením a končí jejím úmrtím. Padevět se nevyhýbá ani tématu jejího otce, který byl exponentem slovenského fašistického státu. "Ještě když byla v nemocnici, tak volala, že mi ještě potřebuje něco říct, co chce, aby v knize bylo," podotkl Padevět. "Měla ke mně důvěru, protože věděla, že jsem velice diskrétní a nikdy jsem nezneužil toho, co mi za života vykládala. Původně jsem dělal publikaci k jejím osmdesátinám, spíše fotografickou knihu doplněnou rozhovorem. Pak ukončila svoji uměleckou kariéru a vyzvala mě, abychom si povídali dál," dodal.

Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, pocházela ze Slovenska. Kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Vystupovala i v zahraničí včetně proslulé pařížské Olympie. Její asi nejpopulárnější šanson Levandulová vznikl ze spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou a textařem Michalem Horáčkem. Za album Potměšilý host, na kterém tento hit vyšel, dostala v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku.

Hegerová ukončila uměleckou kariéru v srpnu 2011. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se veřejných akcí nezúčastňovala. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy. Padevět vydává hudbu mnoha žánrů, například nahrávky Evy Olmerové, Hegerové, Viktora Sodomy, Marty Kubišové, Karla Vlacha nebo Apollobeatu Jana Spáleného. Byl smutečním řečníkem na neveřejném rozloučení s Hegerovou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď