Pachatel útoku v Marseille měl tuniský pas, uvedl prokurátor

foto Francouzská armáda zastřelila muže, který dnes na nádraží v jihofrancouzské Marseille nožem napadl a zabil dvě ženy. Na snímku vyšetřovatelé na místě útoku.

Paříž - Pravděpodobného pachatele nedělního útoku na nádraží v Marseille zatkla lyonská policie kvůli krádeži už v pátek, o den později ho ale propustila. Oznámil to dnes francouzský prokurátor François Molins. Muž s kriminální minulostí, který na nádraží ubodal dvě mladé ženy, policii podle něj předložil tuniský pas na jméno Ahmed H., narozený v listopadu 1987.

Prokurátor uvedl, že šlo o nezaměstnaného muže, který neměl stálé bydliště a užíval tvrdé drogy. Na nádraží přišel v půl druhé odpoledne a když ubodal dvě ženy, vrhl se na hlídkující vojáky. Ti ho zastřelili. U těla byl nalezen nůž s dvaceticentimetrovou čepelí. Muž měl u sebe ještě jeden menší nůž.

Policie útočníka rychle identifikovala díky otiskům prstů. Od roku 2005 byl podle Molinse úřadům znám pod sedmi různými totožnostmi, úřady bojující proti terorismu ho ale v hledáčku neměly. Podle francouzských médií neměl muž povolení k pobytu ve Francii, přesto ho policisté nevyhostili ze země, neboť nezjistili jeho pravou totožnost.

K útoku se už v neděli přihlásil samozvaný Islámský stát (IS). Oběti byly sestřenice a bylo jim dvacet let, jedna byla podle francouzského tisku studentkou medicíny. Jiné zdroje uvádějí, že dívkám bylo 17 a 21 let.

Pařížská starostka Anne Hidalgová dnes oznámila, že v noci na úterý nebude na znamení smutku nad oběťmi útoku v Marseille i v americkém Las Vegas, kde střelec zabil nejméně 58 lidí, osvětlena dominanta města - Eiffelova věž.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 1:00 14°C

Celá předpověď