Ovčáček: Hrad považuje obsazení Krymu za anexi

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman poskytl 20. září v New Yorku rozhovor novinářům. Vpravo je jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha - Vyjádření prezidenta Miloše Zemana ke Krymu podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka neznamená, že by kompenzace měly být proti vůli Ukrajiny. Obsazení Krymu považuje Hrad za anexi. Ovčáček to dnes sdělil na dotaz ČTK. Zeman v úterý na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy označil ruskou anexi ukrajinského poloostrova za "fait accompli", tedy za hotovou věc. Navrhl, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu. Ministerstvo zahraničí dnes v tiskovém prohlášení zopakovalo, že anexi Krymu Ruskem odsuzuje.

Zemanův návrh vyvolal tvrdou reakci Ukrajiny, ukrajinská diplomacie ho označila v oficiálním prohlášení za absolutně nepřijatelný. Ruští politici naopak považují návrh za faktické uznání anexe Krymu. S žádnou kompenzací, kterou by měla Moskva Kyjevu vyplatit, ale v žádném případě nesouhlasí. Zemana už v úterý kritizoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého prezident neměl k prohlášení mandát vlády a jeho výroky jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou ČR.

"Ukrajinská strana má samozřejmě plné právo vyjádřit své stanovisko. Názor pana prezidenta v žádném případě neznamená, že by ke kompenzaci mělo dojít proti vůli Ukrajiny ve stylu 'o nich bez nich'," sdělil Ovčáček ČTK. Dodal, že pokud jde o samotný Krym, "jde samozřejmě o anexi". "Reálná situace je taková, že de iure je Krym součástí Ukrajiny, de facto byl včleněn do Ruska. Pokus o změnu situace de facto je možný jen válkou s celoevropskými důsledky," uvedl hradní mluvčí.

Vzhledem k tomu, že takové řešení nikdo nechce, Zeman předložil k diskusi svůj názor, napsal Ovčáček. "Z Ruska přitom zaznělo jasné odmítnutí právě návrhu kompenzovat Ukrajině anexi Krymu finančně nebo surovinově. Proč? Protože pak by Moskva oficiálně přiznala, že šlo o anexi," doplnil mluvčí. Zemanův návrh proto považuje za vyvážený.

Ovčáček se vyjádřil i k tomu, že se výroky prezidenta bude dnes zabývat český Senát. "Jde už o klasický anizemanovský folklor a další antizemanovskou spartakiádu," napsal.

Zemanův projev o Krymu projednala i vláda. Ministr kultury Daniel Herman uvedl, že celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politikou kabinetu.

Ministerstvo zahraničí dnes v tiskové zprávě uvedlo, že Česko odsuzuje anexi Krymu Ruskem a považuje ji za bezprecedentní narušení norem mezinárodního práva. Úřad také kritizoval Rusko za přístup ruských a krymských úřadů k příslušníkům menšiny krymských Tatarů a dalším ukrajinským občanům žijícím na poloostrově. O situaci na Krymu v úterý jednal náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr s představitelem krymských Tatarů Refatem Čubarovem.

cap rot

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď