Otevření Dýňového světa zpozdilo zrání dýní

foto Tisíce dýní nejrůznějších velikostí, tvarů a barev zdobí statek Jaroslavy a Josefa Pipkových v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku.

Nová Ves u Leštiny (Havlíčkobrodsko) - Statek v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku dnes na více než měsíc otevřel Dýňový svět. Dekoracím vyskládaným z tisíců čerstvě sklizených dýní vévodí v zahradě mohutné oranžové pyramidy. Podzimní akce, která se stává tradicí, letos začíná o týden později, protože dýně na okolních sedmi hektarech polí rodiny Pipkovy déle zrály. Ještě teď jich je hodně na poli, řekla dnes ČTK Jaroslava Pipková.

Fotogalerie

Pipkovi pěstují mnoho druhů dýní, poslední dva roky jim ale nepřálo počasí. Letošní sklizeň se zpozdila a některé druhy nevyšly. "Oranžových dýní na Halloween máme jako obvykle dostatek, ale nepovedly se některé druhy pro fajnšmekry," uvedla Pipková. Přesto lze na statku vybírat z více druhů, od již zmíněných velkých dýní vhodných i k vyřezávání a dlabání dekorací přes dýně na vaření hokaido nebo podlouhlé "špagetové" po okrasné tykvičky různých barev a tvarů.

Pěstování dýní je pracné. Farmáři ručně okopávají rostliny a sklízejí jejich plody, od stonku dýně odstřihávají nůžkami. Dýňový svět Pipkovi otevírají pravidelně od roku 2010, minulé ročníky přilákaly tisíce lidí. Výzdobu z dýní doplňují atrakce ze slámy nebo bludiště z klád. Návštěvníci uvidí také zvířata chovaná na statku. Otevřeno bude denně do 3. listopadu.

Podrobnosti k akci jsou na webu farmy, kde pěstitelé nabízejí i některé recepty na dýňové pokrmy, třeba i na dýňové muffiny nebo džus. O dalších možnostech úpravy dýně v kuchyni jim říkají sami návštěvníci. "Spousta kuchařek má vyzkoušené svoje recepty, i my se necháme inspirovat," řekla Pipková. Podotkla, že některé hospodyně dýně také nakládají na kyselo jako okurky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 5. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď