Osudy komunistických představitelů odhalí nový slovník

foto Ilustrační foto - Zahájení XVII. sjezdu KSČ v Praze - pohled na předsednictvo.

Praha - Osudy komunistických představitelů odhalí nová kniha vydaná Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Dvoudílný Biografický slovník vedoucích funkcionářů KSČ (1921 - 1989) přispívá k důkladnějšímu poznání komunismu v Československu. Knihu dnes představil ÚSTR. Vznikla ve spolupráci s Nakladatelstvím Academia a archivy Parlamentu ČR.

"Vedoucí struktury KSČ tvořil široký okruh osob, ale řada z nich zůstává laické i odborné veřejnosti neznámá. Náš Slovník zachycuje životní osudy proslulých i méně známých vrcholných komunistických představitelů," řekl editor knihy a historik ÚSTR Petr Anev.

"Kniha není jenom shrnutím známých informací. Obsahuje ucelené životopisné informace o 326 funkcionářích z dob od vzniku KSČ v roce 1921 do pádu komunistického režimu v roce 1989," doplnil spolueditor a historik ÚSTR Matěj Bílý.

Podle Bílého je díky knize také možné zjistit, jakým způsobem se konkrétní představitelé KSČ zapojili do klíčových procesů v meziválečném a válečném období.

"Pro mne bylo důležité, aby v knize bylo zmíněno, že kromě volených funkcionářů existovala také velká skupina placených, jejichž vliv byl častokrát větší než těch volených," sdělil jeden z autorů úvodních studií historik Jiří Pernes.

Podle spoluautora úvodu historika Jakuba Rákosníka by kniha mohla odstartovat kolektivní studie komunismu. "Tvořit takovou knihu je velmi mravenčí práce, která vyžaduje zkoumání kolektivu a převyšuje možnosti jednotlivce," řekl Rákosník.

Na slovníku pracovalo 48 českých a slovenských historiků z různých vědeckých institucí, univerzitních pracovišť a archivů. Podle náměstka ředitele ÚSTR Ondřeje Matějky jde zatím o nejucelenější práci na toto téma, která zabrala deset let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 19:00 27°C

Celá předpověď