Osudy i pocity žen kolem Jana Wericha přibližuje knížka Terezy Brdečkové

foto Spisovatelka Tereza Brdečková představila 22. března 2022 v Praze svou knihu s názvem O Janě a Zdenkách kolem Jana Wericha. Kniha čerpá z dosud nepublikované rodinné korespondence a z Werichových soukromých deníků.

Praha - Z dosud nepublikované rodinné korespondence a z deníků Jana Wericha čerpá kniha, kterou o slavném herci a ženách kolem něj napsala Tereza Brdečková. Vypráví o Werichově manželce Zdeně, dceři Janě a vnučce Zdeně, která dnes žije ve Švýcarsku a s autorkou na knize spolupracovala. Brdečková, která má k rodině Werichových blízko i díky svému otci, spisovateli a scenáristovi Jiřímu Brdečkovi, knihu představila novinářům.

U zrodu knížky stál přátelský vztah Terezy Brdečkové s vnučkou Wericha Zdenou Kvapilovou-Hulíkovou, jíž podle manželky Jaroslava Ježka Frances říkali Fanča. Knížka se věnuje i komplikovanému a krátkému životu Fančiny matky Jany Werichové. Ta jej prožila v uzavřené rodině, které dominovala Werichova výrazná osobnost, jeho svérázné a bohémské otcovství. Jeho protikladem byla pragmatická a praktická manželka Zdenka, která udržovala chod rodiny.

"Korespondence a deníky mluví jasně: Werichovi byli navzájem svázáni mimořádnou, ale i destruktivní rodinnou láskou. Když se břemeno rodinných vztahů sejde s mizernou dobou, pak jde o život," řekla Brdečková. Tragédií Jany Werichové podle ní bylo, že se cítila jako Američanka, ale žila v Československu. "Že chtěla být sama sebou, že měla talent, ale společnost jí dovolila být právě jen Werichovou dcerou. Mohlo to být jinak, kdyby zůstala po válce v USA, kdyby myslela více na sebe a méně na své blízké. Ale to nemohla a nechtěla,“ popisuje osud Jany Werichové Brdečková.

Jana Kvapilová-Werichová (1935 až 1981) prožila dětství z velké části v USA, kam Werich s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem před druhou světovou válkou odešli. Po válce vystudovala herectví na DAMU a byla herečkou a překladatelkou, profese ji však příliš netěšila a žila život zatížený náročnou dobou i rodinnými vztahy. Zemřela v pouhých 45 letech.

Z krátkého manželství s hercem Jiřím Kvapilem se jí narodila dcera Fanča. Ta se před nedávnem rozhodla vyřešit odkaz významného předka v podobě desítek let zabalených krabic s deníky, dopisy a fotografiemi. "Fanča už léta chtěla udělat něco o své matce Janě, na jejímž smutném osudu dodnes parazitují česká bulvární média. Řekla jsem, že napíšu o Janě knížku. Ovšem její práci a životu lze porozumět jen v kontextu celé Werichovy rodiny a doby," říká Tereza Brdečková.

Podle Werichovy vnučky Fanči měl Werich vždy možnost se vyjádřit, a proto chtěla dát v knize prostor své matce a babičce. Brdečková zná Fanču od dětství a říká, že jejich mládí utvářeli stejní lidé, názory, obavy, radosti i stejné postoje žen. Proto se v knize prolínají i autorčiny vzpomínky, které jí umožnily celý příběh Werichových žen nazírat skrze zkušenost s vyrůstáním po boku osobnosti otce Jiřího Brdečky, který se s Werichem znal a spolupracoval s ním.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 24. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď