Ostravská zoo chová plachtící ještěrky

foto Ostravská zoologická zahrada začala s chovem nových drobných ještěrek, které dokážou plachtit a překonat tak vzdálenost až 30 metrů. Holaspis létavý je jediný zástupce čeledi ještěrkovitých, který může plachtit vzduchem například při skoku z větve na větev a tím překonávat delší vzdálenosti než pouhým skokem.

Ostrava - Ostravská zoologická zahrada začala s chovem nových drobných ještěrek, které dokážou plachtit a překonat tak vzdálenost až 30 metrů. Holaspis létavý je jediný zástupce čeledi ještěrkovitých, který může plachtit vzduchem například při skoku z větve na větev a tím překonávat delší vzdálenosti než pouhým skokem. Novinářům to sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková. Několik těchto ještěrek mohou návštěvníci vidět v Pavilonu evoluce.

"Tento malý druh ještěrky je tak lehký, že při skoku klesá na zem jako pírko, brzdí tak pád a kontroluje dopad. Váží pouhé dva gramy, což je méně, než by se dalo čekat vzhledem k jeho velikosti," uvedla Nováková. Kosti ještěrky jsou totiž vyplněné vzduchovými prostory. Právě díky své nízké hmotnosti je tak ještěrka schopna takzvaného pasivního klouzavého letu - plachtění.

Tato schopnost se vyvinula i u dalších zvířat, plachtící žáby létavky mají mezi prsty předních i zadních končetin neobyčejně rozšířené blány a mohou tak plachtit vzduchem při skoku ze stromu na strom. Létající veverky, letuchy nebo vakoveverky zase napínají mezi nohama roztažitelnou kůži. Létající ryby používající při výskoku nad hladinu velké plachtovité prsní ploutve.

Holaspis letavý využívá pasivní let hlavně jako únikový manévr při hrozícím nebezpečí podobně jako své zbarvení - má tyrkysově pruhovaný ocásek připomínající jedovaté stonožky. Vyskytuje se od západní Afriky až po Tanzánii a zatím nepatří k ohroženým druhům. V Pavilonu evoluce je umístěno sedm jedinců, další jsou v chovatelském zázemí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je pondělí 18. listopadu 2019

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď