Ostrava bude hospodařit s rekordním rozpočtem přes 14 miliard korun

foto Pohled z věže Nové radnice na Ostravu.

Ostrava - Třetí největší město republiky Ostrava bude příští rok hospodařit s rekordním rozpočtem téměř 14,318 miliardy korun, příjmy očekává 11,513 miliardy. K vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji ve výši 2,805 miliardy město využije hlavně úspory z předchozích let a částečně úvěr od České spořitelny. Na investice půjde 4,908 miliardy korun, což je 34,3 procenta rozpočtu. Kapitálový rozpočet se zapojením úvěrových prostředků bude nejvyšší v historii města. Rozpočet dnes schválili městští zastupitelé, hlasovalo pro něj 36 zastupitelů, 15 z nich se hlasování zdrželo a dva nehlasovali.

"Samozřejmě, že rozpočet na rok 2023 reflektuje aktuální situaci jak na straně výdajů, tak příjmů. Je třeba říct, že jsme jako prioritu při sestavování rozpočtu brali tři základní atributy. První je pomoci lidem v nelehké situaci růstu životních nákladů, druhá priorita byla alokovat co největší objem prostředků na investice, abychom nemuseli zastavovat rozjetý rozvoj města, tedy ty důležité investiční projekty. Třetí věc byla, že jsem chtěli, abychom ani v této situaci nemuseli zvyšovat zadluženost města, naopak dluh města se v příštím roce sníží," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Pro letošní rok mělo město schválený rozpočet ve výši 12,273 miliardy, tedy o 2,045 miliardy korun méně než pro rok 2023. V příštím roce očekává, že jeho příjmy budou o 1,929 miliardy korun vyšší než ve schváleném rozpočtu pro letošní rok, a to především díky vyšším příjmům ze sdílených daní. Rozpočet počítá s tím, že na běžné výdaje město v příštím roce vynaloží 9,409 miliardy korun. Proti schválenému rozpočtu pro letošní rok je to nárůst o 1,541 miliardy. Navýšení způsobil především nárůst cen energií.

Město například výrazně zvýší dotaci na dopravní obslužnost pro Dopravní podnik Ostrava, která vzroste o 371 milionů korun na 2,122 miliardy korun. Město už před časem avizovalo, že navzdory vysokému růstu nákladů na tuto službu nechce zdražovat jízdné a jeho výše zůstane zachována i v příštím roce. Primátor opakovaně hovořil o tom, že cílem vedení města je za současné vysoké inflace zachovat cenu klíčových městských služeb na nezměněné nebo alespoň sociálně únosné úrovni. U příspěvkových organizací se běžné výdaje zvýší o 94 milionů korun a o 340 milionů korun například vzroste neinvestiční dotace městským obvodům.

Na investice je v rozpočtu vyčleněno 4,908 miliardy korun, z této částky zhruba miliarda korun zůstane uložena v účelových fondech na strategické investice města. Přímo tak město plánuje proinvestovat 3,923 miliardy korun. Investice budou směřovat například do vodohospodářské infrastruktury, ale také na pokračující rekonstrukci domova pro seniory Korýtko, výstavbu hyperbarické komory v Městské nemocnici Ostrava, obnovu Grossmannovy vily či výstavbu nového koncertního sálu a rekonstrukci Domu kultury města Ostravy nebo dokončení sportovní haly v Třebovicích.

Výhrady opozice při diskusi k rozpočtu směřovaly například k podpoře koncertní haly, s jejíž výstavbou dlouhodobě nesouhlasí komunisté. Vít Macháček (Ostravská levice) znovu zopakoval, že klub souhlasí s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy, ale je proti výstavbě nové koncertní haly, která se má stát součástí tohoto objektu. Ostravská levice by rovněž uvítala bezplatnou přepravu MHD, alespoň pro děti a mládež, kterou dlouhodobě prosazuje. Opoziční zastupitel Lukáš Semerák (Ostravak) zase kritizoval nárůst kompenzační platby pro dopravní podnik.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď