Ostatky z kostela v Č. Budějovicích patří prvnímu převorovi kláštera dominikánů

foto Výzkum potvrdil, že ostatky nalezené v kostele Obětování Panny Marie (na snímku z 10. března 2023) na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích patří prvnímu převorovi českobudějovického kláštera dominikánů Jindřichu Librariovi, který zemřel v roce 1281. Vlevo je klášterní Bílá věž.

České Budějovice - Ostatky nalezené v kostele na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích patří prvnímu převorovi českobudějovického kláštera dominikánů Jindřichu Librariovi. Potvrdil to výzkum. Novinářům to dnes, v den 758. výročí založení Českých Budějovic, řekli zástupci českobudějovického biskupství, magistrátu a archeologové. Převorovy ostatky nalezli archeologové ve stejném kostele během výzkumu před třemi roky. Převor byl podle dochovaných legend zpovědníkem a důvěrníkem krále Přemysla Otakara II., jenž byl zakladatelem Českých Budějovic. Librarius zemřel v roce 1281.

Fotogalerie

"Rozbory potvrdily, že se jednalo o ostatky muže ve věku 40 až 64 let a žil ve druhé polovině 13. století. Archeologie je vzrušující vědní obor. Díky ní odkrýváme staré příběhy lidí a míst," řekla archeoložka z Jihočeského muzea Zuzana Thomová. Ostatky blahoslaveného Jindřicha Libraria zamíří do pohřební niky v kostele na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích.

Vědci nejprve v roce 2019 oznámili, že při výzkumu a geofyzikálním průzkumu kláštera na českobudějovickém Piaristickém náměstí nalezli dřevěnou schránu, v níž jsou podle dochovaných zpráv uloženy ostatky Jindřicha Libraria. Jejich domněnku však vyvrátil rozbor kostí, který určil, že jde o těla pohřbená v pozdější době.

Později archeologové objevili skutečné ostatky Libraria v prostoru klášterní niky. Potvrzení, že patřily převorovi, oznámili veřejnosti vědci dnes. Kromě toho nově nese nábřeží u Piaristického náměstí název po Librariovi. Rozhodli o tom na svém posledním zasedání městští zastupitelé. "Jsem osobně rád, že rada i zastupitelstvo města tento návrh schválily. Jde o důstojné připomenutí prvního převora dominikánského kláštera, který měl možnost se přímo podílet na založení konventu i našeho města," uvedl náměstek českobudějovické primátorky Tomáš Bouzek (TOP 09).

Librarius byl po celou dobu existence kláštera považován za blahoslaveného. Králi Přemyslu Otakarovi II. prý poradil, aby si založením nového kláštera vyprosil od Boha narození vytouženého potomka a dědice, pozdějšího krále Václava II.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď