Osobností nevládního sektoru se letos stala sociální pracovnice

foto Asociace nestátních neziskových organizací ČR udělovala 7. prosince 2017 v Praze na Staroměstské radnici ocenění za práci v neziskové sféře. Oceněni byli také někdejší ředitel humanitární organizace ADRA Jan Bárta (vlevo) a osmaosmdesátiletý Milan Pernica (vpravo), který se po desetiletí věnuje značení turistických tras v Česku. Osobností nevládního sektoru pro letošní rok se stala koordinátorka a sociální pracovnice Centra Amelie Olomouc Tereza Kvapil Pokorná, která se slavnostního vyhlášení ankety osobně nezúčastnila.

Praha - Osobností nevládního sektoru pro letošní rok se stala koordinátorka a sociální pracovnice Centra Amelie Olomouc Tereza Kvapil Pokorná. Cenu za svou práci v neziskové sféře získali i někdejší ředitel humanitární organizace ADRA Jan Bárta a osmaosmdesátiletý Milan Pernica, který se po desetiletí věnuje značení turistických tras v Česku. Ocenění udělovala dnes v Praze na Staroměstské radnici Asociace nestátních neziskových organizací ČR. Chce tak upozornit na přínos lidí v neziskovém sektoru.

Podle šéfky asociace Martiny Berdychové je v době "neadresné kritiky neziskových organizací různými populisty" třeba ukázat práci a nasazení těch, kteří pomáhají druhým a věnují se prospěšným projektům. Porotci posuzovali nominované z jednotlivých krajů. Nakonec vybírali z desítky finalistů. Řídili se hlavně tím, jak se nominovaní angažovali nad rámec svých pracovních povinností, přispěli k rozvoji neziskového sektoru a ovlivnili pozitivně ostatní.

Hlavní skleněné srdce od výtvarnice Gordany Turuk získala Kvapil Pokorná. V neziskovém sektoru působí přes deset let, a to většinu času jako dobrovolnice. Koordinuje několik prospěšných projektů. Její Centrum Amelie Olomouc, které zřídila před dvěma lety, poskytuje bezplatně služby pacientům s rakovinou a jejich blízkým. Kvapil Pokorná se snaží také zvýšit povědomí o potřebě psychosociální pomoci nemocným a jejich rodinám. Soustředí se i na propagaci dobrovolnictví.

"Není možné celý život jen brát a nic nevracet. Hledání rovnováhy mezi těmito dvěma elementy je největším úkolem naší společnosti," uvedla oceněná. Uvedla, že pomáhat druhým považuje za přirozenou součást svého života.

Druhé skleněné srdce připadlo někdejšímu řediteli humanitární organizace ADRA Janu Bártovi, který od roku 2015 řídí organizaci Letní dům. Jako dobrovolník začal pracovat v polovině 90. let. Od roku 2004 do roku 2013 byl ředitelem ADRA, která poskytuje pomoc v zahraničí a podporuje rozvoj dobrovolnictví. Dobrovolníci ADRA v ČR významně pomohli třeba obětem povodní. Za "svou parketu" označil Bárta seznamování veřejnosti s prací neziskovek. "Lidé musí vědět, co se děje s penězi, které byly určeny k pomoci. Ba co víc, lidé by se měli do takové pomoci aktivně zapojit," uvedl.

Třetí cenu má Milan Pernica, na obnově turistických značení pracoval od roku 1946. V 60. letech vytvořil evidenční systém tras na jihu Moravy, který se pak stal základem počítačové evidence. Podílel se i na přípravě učebnice o značení turistických cest.

Neziskové organizace a lidé v nich se stali v poslední době terčem kritiky i nenávistných komentářů na sociálních sítích. Někteří politici začali zpochybňovat jejich přínos, volali po omezení dotací. Prezident Miloš Zeman minulý rok neziskové organizace označil za "pijavice na státním rozpočtu". Odborníci na sociální problematiku ale zdůrazňují, že bez prospěšných společností, spolků a dalších organizací by se v Česku zhroutily služby pro seniory, vážně nemocné, postižené a další potřebné. Neziskové organizace zajišťují péči, kterou neposkytuje stát, kraje, města či obce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je sobota 17. listopadu 2018

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď