OSN: Znásilnění je v Jižním Súdánu tak časté, že jej ženy už ani nehlásí

foto Ilustrační foto - Fronta na potravinovou pomoc v Bentiu v Jižním Súdánu.

New York/Juba - Případy znásilnění jsou v Jižním Súdánu podle týmu lidskoprávních odborníků OSN tak časté, že se mnoho žen opakované sexuální útoky ani neobtěžuje hlásit. Napsal to dnes zpravodajský web BBC. Odborníci se účastní jednání v rámci zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, při kterém se hovoří mimo jiné o situaci v Jižním Súdánu.

Oběti znásilnění nemají přístup k lékařské a traumatologické péči, a to ani ty, které byly během přetrvávající konfliktu skupinově znásilněny vícekrát. Podle expertů OSN pro lidská práva jsou v Jižním Súdánu ženy, které byly v posledních devíti letech znásilněny až pětkrát.

"Představte si, co to znamená být znásilněna několika ozbrojenými muži, dát se dohromady kvůli dětem, a pak se to opakuje znovu a znovu a znovu," řekla šéfka panelu Yasmin Sookaová. "Tyto ženy se nás ptají, kdy to přestane - v roce 2013, 2016, 2018, 2021 a nyní v roce 2022. Říkají, že stále vyprávějí své příběhy a nic se nemění," dodala.

"Ženám znásilněným ozbrojenými silami při sběru dříví je vyhrožováno smrtí, pokud to oznámí," uvedl člen panelu Andrew Clapham.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 2. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď