OSN: V Idlibu je ohroženo na 2,5 milionu civilistů

foto Ilustrační foto - V Sýrii byla při bombardování v provincii Idlib zasažena porodnice, kterou spravuje organizace Save the Children. Smínek zveřejnila organizace.

Ženeva - V provincii Idlib na severozápadě Sýrie je ohroženo 2,5 milionu civilistů, kteří nebudou mít kam uprchnout v případě, že budou boje v regionu nadále eskalovat. V důsledků bojů bylo v Sýrii jen v prvních čtyřech měsících letošního roku vysídleno více než 900.000 lidí. S odkazem na dnešní sdělení humanitárního koordinátora OSN pro Sýrii Panose Moumtzise o tom informovaly agentury Reuters a AFP.

Idlib je nyní největší část Sýrie, kterou ještě vláda nemá ve svých rukou. Z postupně osvobozovaných oblastí tam odešli členové skupin, které bojovaly proti Damašku, a také jejich rodiny. Syrské armádě v boji pomáhá Rusko a také Írán.

 Humanitární koordinátor OSN Panos Moumtzis dnes v Ženevě vyzval hlavní světové mocnosti, aby zprostředkovaly mírovou dohodu mezi hlavními aktéry syrského konfliktu, pomohly tak ukončit válku a zabránily krveprolití v Idlibu. "Bojíme se, že bude vysídleno směrem k Turecku 2,5 milionu lidi. Není jiné místo (v Sýrii), kam mohou jít ," řekl.

Moumtzis rovněž oznámil, že v Sýrii bylo v prvních čtyřech měsících letošního roku vysídleno více než 920.000 lidí. Zdůraznil přitom, že jde o dosud nejvyšší počet vysídlených osob v takto krátkém období za celý sedmiletý syrský konflikt.  

V neděli přijel humanitární konvoj OSN do města Dúmá ve východní Ghútě, což je enkláva na okraji Damašku. Syrská vláda neumožnila zaměstnancům OSN konvoj doprovázet, uvedl Moumtzis.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď