OSN: Před boji v severozápadní Sýrii za týden uteklo 100.000 lidí

foto Lidé odjíždějí kvůli tvrdým bojům ze syrské provincie Idlib na severozápadě země.

Damašek - Boje v severozápadní Sýrii v uplynulém týdnu přinutily skoro 100.000 lidí opustit domovy, od 1. prosince loňského roku tak bylo v regionu v důsledku konfliktu vysídleno téměř 700.000 lidí. S odvoláním na dnešní sdělení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom informovala agentura Reuters.

Ofenzivu v severozápadní syrské provincii Idlib zahájila syrská armáda podporovaná Ruskem loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

Mluvčí OCHA David Swanson dnes uvedl, že situace u syrské hranice s Tureckem, kam lidé před boji prchají, je stále tíživější. Dodal, že už loni tam před nejnovější eskalací bojů uprchlo více než 400.000 lidí.

Provincii Idlib a částem sousedních provincií Halab, Hamá a Latákíja dominuje islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví Al-Káidy. Na místě působí také skupiny odpůrců vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Jde o poslední větší region v Sýrii, který Damašek stále zcela nedobyl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 21. února 2020

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď