OSN: Jemenští šíitští povstalci předali přístav Hudajdá

foto Ilustrační foto - Následky bojů v Jemenu.

Saná - Jemenští šíitští povstalci dnes předali kontrolu nad rudomořským přístavem Hudajdá pobřežní stráži. Uvedla to OSN, která loni pomohla zprostředkovat dohodu, jež měla přispět k ukončení jemenské války. Jedním z bodů dohody je příměří a stažení bojujících stran z Hudajdá, což je klíčový přístav pro zajištění zásobování země. Jemenská vláda ani její spojenci ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů zatím zprávu o uvolnění přístavu nepotvrdili.

Šéf mise OSN, dánský generál Michael Lollesgaard sdělil, že navzdory předání přístavu je třeba ještě udělat mnoho ke stažení bojovníků obou stran z celého města.

Součástí prosincové dohody bylo uvolnění tří rudomořských přístavů včetně Hudajdá. Stahování začalo o víkendu, dnes šíité předali pobřežní stráži nejdůležitější z nich, tedy Hudajdá. Otevření přístavů, důležitých pro zajištění dovozu obilí, pohonných hmot a dalšího zboží, bylo podmínkou pokračování mírových rozhovorů.

Lollesgaard řekl, že všechny tři přístavy byly předány pobřežní stráži. Upozornil ale, že součástí dohody je také stažení ozbrojenců válčících stran - vlády i šíitů - z bojiště.

Od prosince obě strany dodržovaly až na sporadické útoky příměří, jež se týká města Hudajdá a okolí. Stále se ale bojuje v jiných částech Jemenu. Lollesgaard sdělil, že se stupňuje konflikt v provincii Dalí, která leží na hlavní dopravní spojnici mezi severem a jihem země.

Jemenský konflikt začal roku 2014, kdy šíité, podporovaní Íránem, obsadili Saná. Jemenskou vládu podporuje arabská koalice. Konflikt nepřežily tisíce lidí a podle OSN pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z 28 milionů Jemenů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď