OSN: Civilisty zabili na hranici mezi Mali a Mauritánií armáda a bílí vojáci

foto Ilustrační foto - Znak OSN na sídl organizace v New Yorku.

Bamako - Za smrt tří desítek civilistů v pohraniční oblasti mezi Mali a Mauritánií může malijská armáda a blíže neurčení "bílí vojáci". Tvrdí to zpráva OSN, z níž cituje agentura AFP. Většina mrtvých byli občané Mauritánie, která kritizuje Mali za počínání jeho armády. Útokem, který se stal loni v březnu, se zabývá i vojenský soud v Bamaku. Vojenští představitelé Mali již dříve uvedli, že armáda nemá se zabitím mužů nic společného.

Zpráva předložená Radě bezpečnosti OSN se týká události ve vesnici Robinet El-Ataye u hranic s Mauritánií, kam se sjíždí pro vodu velký počet lidí z okolí. Loni v březnu v ranních hodinách do vesnice vnikla skupina "bílých vojáků", která zajala místní muže a chlapce. Svázala je uprostřed vesnice a pak začala rabovat okolní domy, tvrdí zpráva OSN.

Muži zůstali ve vesnici svázaní několik hodin a vojáci je bili. Odpoledne pak do vesnice přicestoval oddíl malijské armády. Vojáci muže zavlekli mimo vesnici. "Nejdříve je zastřelili a pak spálili (jejich těla)," uvádí zpráva. Mezi mrtvými bylo 29 lidí z Mauritánie a čtyři z Mali.

Podle skupiny expertů se v oblasti staly další podobné události, útočníci ale většinou nikoho nezabili.

Podle diplomatického zdroje, kterého citovala AFP, jsou "bílí vojáci" ze zprávy OSN pravděpodobně členové ruské žoldnéřské organizace Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny. Ti podle malijských úřadů působí v zemi jako výcvikové síly. Účast žoldnéřů z ruské skupiny, která působí v řadě zemí Afriky či v Sýrii nebo Iráku, je jednou z příčin roztržky mezi malijskou vojenskou juntou, Francií a dalšími západními spojenci, kteří zemi pomáhali v boji proti islamistickým radikálům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď