Osm procent pacientů s rakovinou slinivky přežije nemoc pět let

foto Rakovinné buňky s průměrem okrouhlých jader asi 12 mikrometrů ve speciálním mikroskopu na zkoumání živých buněk. Ilustrační foto.

Praha - Jen osm procent pacientů s rakovinou slinivky přežije s nemocí pět let. Zásadní je včasné odhalení nemoci, která umožní operaci nádoru. Příznakem mohou být neurčité bolesti břicha či zad a hubnutí bez zjevné příčiny, časté je spojení nádoru slinivky s cukrovkou druhého typu. Každý rok je v Česku nemoc odhalená asi u 2000 pacientů. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke Světovému dni karcinomu slinivky břišní a současné odborné konferenci.

"Asi 60 až 70 procent nemocných je zachyceno v pokročilém stádiu s metastázami. Vyléčitelnost je pak prakticky nulová," řekl přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Luboš Petruželka.

Odborníci odhadují, že v roce 2020 bude rakovina slinivky po rakovině plic druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory. "Česká republika je v počtu odhalených případů podle statistik z roku 2016 na prvním místě v Evropě. Jeden z důvodů ale také je, že máme velmi dobrý registr," dodal Petruželka. Také v počtu úmrtí je Česko na čelních místech.

Zatímco u ostatních druhů rakoviny většinou úmrtnost klesá, u rakoviny slinivky téměř kopíruje počty odhalených nádorů. Operací lze vyléčit jen asi deset procent případů, které jsou zachyceny včas. "Je možná, pokud je nádor lokalizovaný na pakreautu (slinivce) a nešíří se do okolních orgánů. V ostatních případech je třeba se dohodnout s chemoterapií a radioterapií a pokusit se nádor ovlivnit," vysvětlil přednosta I. chirurgické kliniky VFN a 1. lékařské fakulty UK v Praze Zdeněk Krška. Pacienti bez operace se podle něj dožijí v průměru šest až devět měsíců, operovaní 11 měsíců až dva roky.

Podle odborníků je třeba podporovat výzkum nemoci a léčbu, zejména chirurgickou, soustředit do velkých center. Podle prezidenta Central European Cooperative Oncology Group Christopha Zielenského je při léčbě zásadní spolupráce různých medicínských oborů.

Pro odhalení nemoci včas je zásadní role praktického lékaře. Ten nesmí podcenit příznaky, pokud pacient z neznámých důvodů hubne, špatně chodí nebo má neurčité bolesti břicha či zad. K odborníkovi ho musí poslat neprodleně, nejlepší je operace do čtyř týdnů.

Častější je výskyt karcinomu slinivky u pacientů s cukrovkou druhého typu. Podle děkana 1. lékařské fakulty Aleksi Šeda, který se věnuje také experimentální onkologii, jde o zvláštní druh cukrovky, jejíž přesné odlišení od běžného diabetu druhého typu by mohlo pomoci s včasným odhalením nemoci. Výzkumu se v současné době věnují na 1. lékařské fakultě UK. Dalšími rizikovými faktory pro rozvoj rakoviny slinivky je kouření, nadměrné pití alkoholu a nezdravá strava.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď