Oslzlý v nové knize vzpomíná na "Provázek" i Václava Havla

foto Ilustrační foto - Demonstrace proti vládnutí Andreje Babiše s podporou komunistů se pod názvem Jednou provždy konala 5. června v Brně. K přítomným promluvil i divadelník a rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Petr Oslzlý.

Brno - Desítky let u divadla i událostmi nabité měsíce po pádu komunistické totality rekapituluje nová kniha Vzpomínky Petra Oslzlého. Na základě rozhovorů pořízených původně pro Český rozhlas Vltava ji sestavila Olga Jeřábková a vydalo brněnské nakladatelství Books&Pipes. Podle Oslzlého jde o jeden z "rozběhů k uceleným pamětem", pokud je někdy sepíše. Kniha popisuje život pětasedmdesátiletého divadelníka od dětství do roku 2018, kdy se stal rektorem Janáčkovy akademie múzických umění.

Jako dramaturg, herec i umělecký šéf se Oslzlý dlouhá léta podílel na úspěchu Divadla Husa na provázku. Ve vzpomínkách se vrací k jeho začátkům, slavným inscenacím, zájezdům do zahraničí, ale také k soubojům s cenzurou před listopadem 1989. Divadlo se prý v okamžiku ohrožení dokázalo semknout. "V takové chvíli, i když jsme byli sebevíce rozhádaní, jsme ukončili všechny spory z minuty na minutu, abychom se mohli společně bránit. A na společnou obranu jsme byli zvyklí a trénovaní," popsal Oslzlý v knize.

V roce 1989 se Oslzlý stal aktivním účastníkem listopadových událostí, byl jedním z iniciátorů divadelní stávky a ocitl se v akční skupině, která připravovala program demonstrací na Václavském náměstí a Letné. "Václav Havel mě později v jednom rozhovoru označil za režiséra revolučních demonstrací, ale tím byl on, já bych mohl být označen jen za asistenta jeho režie či dramaturgie," uvedl Oslzlý, jenž se po zvolení Havla prezidentem stal jeho poradcem.

Dodnes Oslzlého mrzí, že se mu nepodařilo prosadit zákaz komunistické strany, který jako Havlův poradce navrhoval. "K demokratickým volbám by neměla být připuštěna strana, která se svým názvem - a nejen jím - hlásí k totalitní, nedemokratické a při uvádění do praxe - což si ve 20. století vyžádalo desítky milionů obětí - naprosto zhoubné ideologii," stojí v Oslzlého vzpomínkách.

Po hradní zkušenosti se Oslzlý vrátil k divadlu. Byl ředitelem Centra experimentálního divadla v Brně, šéfoval festivalu Setkání/Encounter, učil na akademii. Kniha končí okamžikem, kdy se stal rektorem - to je prý už jiný příběh.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď