Oslavy Silvestra byly spíše poklidné, zvýšil se ale počet požárů

foto Silvestrovské oslavy 31. prosince 2018 na Václavském náměstí v Praze.

Praha - Oslavy příchodu nového roku byly v Česku spíše poklidné, živěji bylo na jižní Moravě. Hasiči vyjížděli k 176 požárům, což bylo o 27 víc než loni. Většinu z nich způsobila zábavní pyrotechnika, třeba v Olomouckém kraji ale hořely jen odpadkové koše a kontejnery. Záchranáři zasahovali v Praze u nehody v Bělehradské ulici, při níž opilá řidička srazila a zranila dvě ženy. V nemocnici skončilo také několik dětí po požití alkoholu a lidé, které výbuch zábavní pyrotechniky připravil o prsty. Jeden člověk zemřel v Dolních Beřkovicích po srážce vlakem. V Klecanech u Prahy ještě před půlnocí způsobil požár autobazaru škodu 1,4 milionu korun.

Fotogalerie

Jihomoravští hasiči od silvestrovských 20:00 do dnešních 04:00 evidují 30 událostí, loni jich bylo 14. Požárů bylo 17, ještě před půlnocí hořel rodinný dům ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku. Záchranáři často ošetřovali pacienty, kteří v opilosti upadli, a způsobili si tak zranění. Tři děti se na jižní Moravě během silvestrovského veselí přiotrávily alkoholem, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci. Do nemocnice záchranáři vezli také opilou čtrnáctiletou dívku z krkonošského Špindlerova Mlýna.

V Praze začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Hasiči silvestrovskou noc hodnotí jako poklidnou, zasahovali u 46 požárů, z nichž 44 bylo od pyrotechniky. Přelom roku byl pro hasiče klidný také třeba v Královéhradeckém nebo Zlínském kraji. Tam po půlnoci do dnešních 06:00 museli jen k jednomu požáru odpadního koše. "Za poslední čtyři roky se jedná o nejklidnější vstup do nového roku," uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Roman Žemlička.

Celorepublikově 176 požárů od 20:00 na Silvestra do dnešních 06:00 je víc i proti předloňsku, kdy jich bylo 113. "Za většinou těchto požárů stály dělobuchy, světlice a další pyrotechnické ́radůstky ́, kterými si lidé zpříjemňují příchod nového roku," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 47 požárům za den. Tradičně nejvíc silvestrovských požárů bylo ve velkých městech.

Ještě před půlnocí vyjížděli záchranáři k nehodě v pražské Bělehradské ulici, kde auto srazilo dvě chodkyně. Šestatřicetiletá žena utrpěla vážný úraz hlavy a byla v umělém spánku, druhá chodkyně měla poraněnou hlavu a končetiny. Cizinka, která auto řídila, z místa ujela. Policie ji později zadržela v Korunní ulici, kde havarovala. Dechová zkouška na alkohol u ní byla podle policistů pozitivní. Chodkyni a chodce v časných ranních hodinách srazily tramvaje v ulici Olšinách v Praze 10 a ve Vodičkově v centru hlavního města.

Desítky lidí se zranily při odpalování zábavní pyrotechniky. V Praze a v Ústeckém kraji měli kvůli takovým úrazům záchranáři shodně deset výjezdů, v jižních Čechách osm. Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku vybuchl muži dělbuch v ruce a lékaři mu museli amputovat většinu prstů na pravé ruce. Na Mělnicku jeli záchranáři pro člověka, kterému petarda amputovala několik prstů ruky, devastující poranění ruky a prstů způsobil výbuch římské svíce nezletilému chlapci na Nymbursku. Vážné zranění ruky utrpěl při výbuchu petardy také sedmnáctiletý muž ve Vrchlabí na Trutnovsku.

"Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou utrpěl devastující poranění části dlaně a tří prstů se ztrátou několika článků prstů," popsal poranění 31letého muže v Poniklé na Semilsku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Středně těžké poranění v obličeji utrpěl po zásahu od pyrotechniky pětiletý chlapec ve Frýdku-Místku.

Na Mostecku záchranáři po půlnoci vyjeli k Medvědí skále k pádu třicetiletého muže, v Sokolově někdo brzy ráno pobodal 33letého muže. Oba skončili s vážnými zraněními v nemocnici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď