Oslavy 1. máje budou i letos kvůli koronaviru menší, v plánu několik demonstrací

foto Ilustrační foto - Několik desítek pravicových radikálů z Národní a sociální fronty pochodovalo 1. května 2019 v Brně ze Zelného trhu směrem na Mendlovo náměstí, kam ale kvůli odporu stovek odpůrců nedošli. Na akci dohlížely stovky policistů, z nich bylo několik desítek těžkooděnců.

Praha - Stejně jako loni budou i letošní shromáždění u příležitosti Svátku práce vzhledem ke koronavirové epidemii výrazně omezena. Komunisté nebudou pořádat své tradiční akce v Praze, konat se nebude ani setkání s ODS na Petříně. Koalice Spolu ODS, KDU-ČSL, TOP 09) tam ale představí pražskou kandidátku a programové priority pro podzimní sněmovní volby. V plánu je několik protivládních demonstrací.

Pražští komunisté se sejdou v sobotu časně ráno na Střeleckém ostrově v Praze u pamětní desky připomínající první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890. Podle mluvčí KSČM Heleny Grofové předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy Svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterých budou lidé jen procházet a komunisté jim budou moci rozdávat propagační materiály.

Už dnes odpoledne si na Střeleckém ostrově 1. máj připomněli předseda ČSSD Jan Hamáček s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou. V sobotu na stejném místě od 10:00 pořádá shromáždění poslanec Lubomír Volný, jeho blok počítá s až 500 účastníky.

Na Letné se pak má v sobotu od 13:00 konat protivládní demonstrace s až 1000 lidmi, kterou nahlásila fyzická osoba. Z Letenské pláně na Klárov by měl vyrazit ve 14:30 průvod na podporu dodržování občanských svobod. Menší akci plánuje iniciativa Chcípl PES, která protestuje proti přístupu vlády k řešení pandemie. Občany zve na prvomájovou procházku od stanice lanovky Újezd k zastávce Petřín.

Pražská policie se vzhledem k nahlášeným shromážděním připravuje na bezpečnostní opatření. Podílet se na nich bude několik stovek policistů z pořádkové, dopravní i kriminální služby, ale též členové antikonfliktního týmu a strážníci městské policie, uvedla policie na webu.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď