Oslabení koruny už podle bankéře Holuba měnové podmínky uvolnilo

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman jmenoval 21. listopadu 2018 v Praze Aleše Michla a Tomáše Holuba (na snímku vlevo) členy bankovní rady České národní banky (ČNB).

Praha - Oslabením kurzu koruny už se uvolnily měnové podmínky, takže nutnosti snížit základní úrokové sazby až na nulu by se Česká národní banka (ČNB) mohla vyhnout. Agentuře Bloomberg to řekl člen bankovní rady Tomáš Holub.

"Směnný kurz už významně uvolnil měnové podmínky," řekl Holub v telefonickém rozhovoru. "Ale pokud bychom pokračovali s politikou dalšího agresivního uvolňování, mohli bychom poslat směnný kurz na úroveň, kde už by to mohlo mít určité nežádoucí vedlejší účinky," dodal.

"Vzhledem k agresivnímu snižování úrokových sazeb hlavních světových centrálních bank z titulu zmírnění důsledků šíření koronaviru a tržní paniky je v tuto chvíli trh přesvědčen, že k obdobnému kroku přistoupí i ČNB. Trh nyní předpokládá, že centrální banka do konce roku sníží své úrokové sazby o jeden a půl procenta, tj. téměř na nulu, tak jak učinila nedávno americká centrální banka Fed," řekl ČTK analytik ING Bank Jakub Seidler.

Bankovní rada ČNB na mimořádném jednání v pondělí snížila jednomyslně základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Tímto krokem vrátila sazby na úroveň před loňským květnem. Naposledy centrální banka snížila sazby o půl procentního bodu v únoru 2009, v době světové finanční krize.

ČNB zároveň uvedla, že je připravena úrokové sazby dál snížit, pokud si to vyžádá vývoj ekonomiky. Koruna v pondělí oslabila o více než tři procenta. Česká měna se propadla na úroveň 27,30 Kč/EUR. Překonala tak hladinu, kde ji ještě v průběhu roku 2016 a začátkem roku 2017 držela uměle ČNB.

"Předpokládá se, že koruna by mohla ještě oslabit až na 27,50 Kč za euro," upozornil analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Slabší koruna může podle něj pomoci českým exportérům, kteří tak za své zboží v zahraničí dostanou více peněz. Na druhou stranu možné pokračující oslabování koruny by významně zdražovalo veškeré dovozy zboží, což by následně dopadlo jak na domácnosti, tak i na firmy. Tento stav může nadále roztáčet inflaci, podotkl.

K prudkému oslabení měny Holub uvedl, že je "více či méně přirozené". "Pokud by však výprodej měny zašel příliš daleko, mohlo by to začít bolet některé části ekonomiky, a pak by samozřejmě stálo za zvážení, zda bychom neměli intervenovat," řekl Holub.

Standardní měnové zasedání bankovní rady se uskuteční ve čtvrtek 26. března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 3:00 12°C

Celá předpověď