Oscarový večer se nesl ve znamení kampaně #MeToo

foto Moderátor Jimmy Kimmel uvádí předávání filmových cen Oscar.

Los Angeles - Na rozdíl od nedávného udílení cen Zlatý glóbus, nebyly umělkyně na znamení odporu proti zacházení se ženami ve filmovém průmyslu oděny na oscarovém večeru v černém. I tak bylo ale téma, které do veřejné debaty přinesla kampaň #MeToo, na slavnostním večeru všudypřítomné. Hovořil o něm moderátor Jimmy Kimmel, ocenění v čele s Frances McDormandovou i herečky, které loni na podzim obvinily hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování, upozornila agentura AP.

Tématu postavení žen v Hollywoodu se moderátor věnoval už v úvodu slavnostního večera. Uvedl ho sérií vtípků, ve kterých mimo jiné označil Oscara za "nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího" muže v Hollywoodu, protože "má ruce tam, kde na ně můžete vidět" a nemá ani žádný penis. Tvář vody Guillerma del Tora označil za krásný film, "díky kterému si budeme vždy pamatovat, že letos to muži tak zvorali, že ženy začaly randit s rybami". Následně Kimmel zvážněl a na pranýř postavil sexuální obtěžování i platovou nerovnost mezi muži a ženami v Hollywoodu. "Svět se dívá a my musíme jít příkladem," řekl.

Jedním z nejvíce emotivních momentů oscarového večera byla podle AP řeč hereček Ashley Juddové, Annabelly Sciorraové a Salmy Hayekové, tří žen, které obvinily producenta Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Na pódium přišly, aby představily krátké video oslavující různorodost, v němž vystupovali muži i ženy různých barev pleti. "Tento rok řada lidí vyšla ven s pravdou. Cesta před námi je ještě dlouhá, nový směr je ale na obzoru," uvedla například Sciorraová.

Velkou pozornost vyvolala především Frances McDormandová, která získala Oscara v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Poté, co postavila zlatou sošku na zem vedle sebe, vyzvala všechny ženy, které byly nominovány, aby povstaly. "Podívejte se kolem, dámy a pánové, protože my všichni máme příběhy, které chceme vyprávět, a projekty, které potřebujeme financovat," řekla.

Kritiku si na sociálních sítích naopak vysloužila herečka Emma Stoneová, loňská nositelka Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli. Tím, že režisérkou kategorii uvedla slovy "tito čtyři muži a Greta Gerwigová", podle mnohých zbytečně bagatelizovala zásluhy čtyř režisérů jen proto, že jsou muži.

Politický byl ale oscarový večer i v jiných okamžicích. Několikrát se mluvilo o filmu Black Panther, kasovním trháku, který upoutal pozornost tím, že je jeho hlavním hrdinou černoch. Kimmel hovořil i o snímku Dej mi své jméno, jenž byl nominovaný v kategorii nejlepší film a který se věnuje tématu homosexuality. "Nenatáčíme filmy, jako je 'Dej mi své jméno', kvůli penězům," žertoval Kimmel. "Natáčíme je proto, abychom naštvali Mikea Pence," dodal s odkazem na konzervativního amerického viceprezidenta.

Žertík Kimmel utrousil také na téma údajného ovlivňování předloňských amerických prezidentských voleb ze strany Ruska. Po vítězství dokumentu Icarus, který se věnuje dopingu v Rusku, poznamenal: "Aspoň víme, že Putin neovlivnil tyhle volby."

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď