Oscarový film Parazit uvidí diváci v Česku v černobílé verzi

foto Režisér jihokorejského filmu Parazit Pong Čun-ho s Oscary z režii a nejlepší zahraniční celovečerní film.

Praha - Jihokorejský snímek Parazit režiséra Pong Čun-hoa, který získal čtyři Oscary včetně ocenění za nejlepší film loňského roku, uvedou česká kina v černobílé verzi. První neanglicky mluvený film, který zvítězil v hlavní kategorii Oscarů, ve speciální režisérské verzi již dnes nabídnou vybraná kina v Praze, Brně a Chomutově. V dalších dnech drama, které kromě nejlepšího filmu vyhrálo Oscary v kategoriích nejlepší zahraniční celovečerní film, režie a původní scénář, uvidí zájemci v Uherském Hradišti, Semilech a Trutnově. ČTK o tom za distribuční společnost Aerofilms informovala Kateřina Dvořáková.

V České republice měla barevná verze filmu premiéru loni v březnu. Zaznamenala návštěvnost necelých 32.000 lidí a tržby přibližně 4,2 milionu korun.

"Je mi jasné, že na tuto (černobílou) verzi bude spoustu různých názorů. Osobně si myslím, že jednotlivé postavy působí ještě pronikavěji a že díky odstínům šedi lépe vynikne tragický rozdíl v tom, jak odlišné prostory jednotlivé rodiny obývají," uvedl režisér Pong Čun-ho.

Černá komedie Parazit sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. V žánru thrilleru, dramatu i satiry vtipnou formou ukazuje, co může přinést setkání dvou odlišných světů.

Od své premiéry na festivalu v Cannes sklidil Parazit úspěchy po celém světě. Kromě Zlaté palmy a Zlatého glóbu získal přes 170 dalších ocenění a byl nominovaný na šest Oscarů. "Když jsem Parazita připravoval, nebyl žádný plán - prostě jsem chtěl natočit svůj další film. Ale pak jsme jeli do Cannes, vyhráli Zlatou palmu a americký distributor řekl: ´Parazit dostane spoustu nominací na velká ocenění, ať chcete, nebo ne.´ A tak jsme byli v podstatě donuceni začít tuhle intenzivní cestu," řekl režisér.

V USA tržby filmu překročily 30 milionů dolarů, celosvětově Parazit utržil už 165 milionů dolarů.

Černobílý Parazit byl loni uveden v premiéře na festivalu v Rotterdamu. "Bez barev silněji vynikne kontrast mezi chudou a bohatou rodinou. Divák se může více soustředit na strukturu obrazu, obzvlášť na blyštivé a čisté interiéry domu Parkových," řekl režisér Čun-ho. "Sám jsem černobílou verzi viděl jen dvakrát. Poprvé jsem si připadal jako bych se díval na starý film, na příběh z dávných dob. Podruhé na mě snímek působil intenzivněji, více krutě," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď