Hladiny většiny řek opadly, druhý stupeň už jen na pěti místech

foto Lidé 29. června 2020 sledují rozvodněný Ředický potok v Dolních Ředicích na Pardubicku.

Praha - Hladiny řek a potoků v Česku, které se rozvodnily po pondělním vydatném dešti, dnes postupně klesají. Zatímco ještě v noci platil na několika místech třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, kolem 17:00 hydrologové evidovali jen pět míst, kde hladina dosahovala druhého povodňového stupně. Následky deště dnes nadále zaměstnávaly hasiče, kteří odčerpávali vodu z níže položených míst.

Jedním z regionů, které následky vydatných dešťů postihly nejvíce, byl Olomoucký kraj. V noci museli hasiči vyjet do Renot u Uničova, kde laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat a na místo dorazil ze stanice v Olomouci kontejnerový nosič s pytli s pískem a pomocí těžké techniky čistili koryto místního potoka. V Moravičanech u Litovle hasiči v noci evakuovali 14 dětí z myslivecké chaty kvůli snížení nebezpečí rozlití vody v obci nasadili velkokapacitní čerpadla.

V Královéhradeckém kraji vystoupala v noci na dnešek na třetí stupeň Orlice v Týništi nad Orlicí, také tam už ale hladina klesla na druhý stupeň. Na druhém stupni je také Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí. Hasiči v kraji dnes zasahovali především na Rychnovsku, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Dnes odpoledne už platil druhý povodňový stupeň jen na dvou měřicích stanicích v kraji, a to na Chrudimce v Nemošicích a Novohradce v Úhřeticích.

Z druhého na první povodňový stupeň dnes dopoledne klesla hladina Svratky v Dalečíně na Ždársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích na Vysočině.

První stupeň platí od pondělního odpoledne i na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Její hladina byla nejvýše před půlnocí, kdy vystoupala na 221 centimetrů. Na prvním povodňovém stupni je také Svratka v Brně-Poříčí, zde je stav po regulaci Brněnskou přehradou setrvalý. Na první stupeň povodňové aktivity se dnes dostala rovněž Svitava v Bílovicích na Brněnsku.

Ve středu by podle předpovědi počasí mělo být v Česku převážně jasno až polojasno s nejvyššími teplotami od 26 do 30 stupňů. Přeháňky mají být pouze ojedinělé.

Jihomoravský kraj

Některé toky v Jihomoravském kraji jsou po pondělních vydatných deštích na prvním povodňovém stupni, tedy stavu bdělosti. V kraji už neprší, voda ale ještě odtéká, zvedají se kvůli tomu i některé hladiny v dolních částech řek. Vyplývá to z údajů na webech Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy.

Na druhý povodňový stupeň se v pondělí dopoledne dostala Křetínka v Prostředním Poříčí na Blanensku, hladina v místě nejvýš vystoupala kolem 18:00, kdy dosáhla 110 centimetrů. Od 22:00 je na prvním povodňovém stupni a dále klesá. Křetínka je na prvním povodňovém stupni od pondělního odpoledne i pod letovickou přehradou, stav je díky regulaci setrvalý. Na odtoku z boskovické přehrady byla na prvním stupni povodňové aktivity Bělá.

První stupeň platí od pondělního odpoledne stále i na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Její hladina byla nejvýše před půlnocí, kdy vystoupala na 221 centimetrů. Na prvním povodňovém stupni je také Svratka v Brně-Poříčí, zde je stav po regulaci Brněnskou přehradou setrvalý.

Na první stupeň povodňové aktivity se dnes dostala rovněž Svitava v Bílovicích, po poledni se hladina pohybovala kolem 200 centimetrů, při dosažení této výšky se bdělost vyhlašuje. Na první stupeň povodňové aktivity se dnes dostala i Jihlava v Ivančicích, také Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné.

Pršet by v kraji dnes už nemělo, meteorologové předpovídají skoro jasno s nejvyššími teplotami 26 stupňů Celsia.

Královéhradecký kraj

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku dnes před 15:00 klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň. Na třetí stupeň se dostala před polednem. Orlice v Týništi nad Orlicí dnes v 10:00 klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň, na které se při setrvalém stavu držela i dnes odpoledne. Hladina Kněžné v Rychnově nad Kněžnou v 15:00 klesla pod hranici prvního povodňového stupně, vyplývá z dat Povodí Labe. Hladiny řek zvedly silné deště v noci na pondělí a v pondělí.

V noci na dnešek a ani dnes v Královéhradeckém kraji nepršelo. "Průtoky v horních částech zasažených vodních toků jsou již na poklesu. Na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí byl krátkodobě dosažen třetí stupeň povodňové aktivity a právě zde probíhá kulminace," uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí byla ráno na 280 centimetrech. Hranice třetího stupně je 310 centimetrů, kterou řeka přesáhla nejvýše o tři centimetry. Dnes v 15:00 byla hladina na 307 centimetrech.

Odhadované škody na obecním majetku na Rychnovsku po pondělních záplavách budou v milionech korun. Na krajském majetku voda poničila silnici mezi Borohrádkem a Čermnou nad Orlicí, řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Škody však podle něj nebudou tak velké jako při záplavách 18. června. Tehdy na Rychnovsku voda z přívalových dešťů na obecním majetku nadělala škody asi za 17 milionů korun.

Hasiči v Královéhradeckém kraji v pondělí zasahovali u několika desítek událostí, především na Rychnovsku. Nejčastěji šlo o čerpání vody ze sklepů, odstranění spadlých stromů nebo rozvoz pytlů s pískem. Vodu hasiči čerpali ze sklepů či garáží v Černíkovicích, Vamberku, Rychnově nad Kněžnou - Lipovce, Dlouhé Vsi, Rovni, Česticích, Lupenici, Kvasinách, Doudlebech nad Orlicí.

Olomoucký kraj

Hladiny řek a menších toků v Olomouckém kraji, které se rozvodnily po pondělním vydatném dešti, postupně klesají. Druhý stupeň platí stále na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, tam už se však výška hladiny blíží k rozhraní prvního stupně. Pomalu klesá i Romže v Polkovicích, kde také stále ještě platí pohotovost, stejně jako na řece Moravě v Moravičanech u Litovle. První povodňový stupeň platí dosud na třech místech v kraji. Deště zaměstnaly i hasiče, na kontě měli dohromady téměř sto výjezdů.

Na Romži v Polkovicích na Přerovsku, která přitéká do Moravy, hladina dnes po 03:00 dosáhla třetího povodňového stupně, tedy 260 centimetrů. Po 06:00 voda začala nepatrně klesat, nyní je na 240 centimetrech, uvádí Český hydrometeorologický ústav. Třebůvka na druhý povodňový stupeň klesla před 07:00, nyní se hladina pohybuje na 184 centimetrech; ve 02:00 to bylo maximálních 230 centimetrů, vyplývá z údajů ČHMÚ.

Postupně opadává voda v Moravě v Moravičanech u Litovle, kde se hladina dopoledne blížila k třetímu povodňovému stupni, který je vyhlašován od 300 centimetrů. Nyní tam výška hladin dosahuje 271 centimetrů a blíží se již k prvnímu povodňovému stupni, uvádí Povodí Moravy. Na Oslavě v Dlouhé Loučce a na menších tocích na Prostějovsku, což je Blata v Klopotovicích a Brodečka v Otaslavicích, platí stále první povodňový stupeň.

Vydatné deště, které zasáhly Olomoucký kraj v pondělí, zaměstnaly hasiče. Zhruba na 30 místech čerpali vodu, na 25 místech odstraňovali překážky či stromy, na desítce míst monitorovali toky, sdělil ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. V Moravičanech v noci zapojili velkokapacitní čerpadla kvůli snížení nebezpečí rozlití vody v obci. "Provedli jsme také evakuaci 14 dětí z myslivecké chaty. Děti byly předány rodičům, evakuace byla spíše z preventivních důvodů," uvedl mluvčí.

Napjatou situaci řešili hasiči v noci v Renotách u Uničova, kde laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat a na místo dorazil ze stanice v Olomouci kontejnerový nosič s pytli s pískem. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky. Voda po několika hodinách začala opadat. Hasiči zasahovali také v Uničově a v Pňovicích, kde čistili mosty, nebo v Lošticích, kde kontrolovali zatopená místa a komunikace a čistili je od naplavenin.

Pardubický kraj

Po pondělních vydatných deštích již hladiny většiny vodních toků v kraji opadly. Na druhém stupni povodňové aktivity zůstávají ještě Chrudimka v Nemošicích a Novohradka v Úhřeticích. První nejnižší stupeň platí na Loučné v Cerekvici nad Loučnou a v Dašicích a Chrudimce v Přemilově.

V pondělí voda zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice na Pardubicku. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Podle podniku Povodí Labe bude dnes úroveň většiny vodních toků dále klesat. K vzestupu průtoku bude dopoledne docházet ještě na dolní Chrudimce a Tiché Orlici. Zvyšovat se bude i hladina Labe, neměla by však převýšit první povodňový stupeň.

Pondělní záplavy v Pardubickém kraji zasáhly hlavně domy v obcích

Obce v Pardubickém kraji, které v pondělí postihly po vytrvalém dešti záplavy, odklízejí jejich následky. Škody budou hlavně na soukromém majetku, obecní většinou poničen nebyl. Někde ještě velká voda zcela neopadla.

"Navečer druhá vlna zaplavila další části obce. Pod vodou je ještě místní část Komárov, silnice na Holice byla do rána neprůjezdná. Někde se ještě ani nedají čerpat sklepy a laguny," řekla ČTK starostka Dolní Rovně na Pardubicku Iva Vinařová.

V obci se rozvodnil potok Lodrantka, voda stekla i z okolních polí a zalila velkou část obce. Zaplavené byly zahrady a sklepy i přízemí několika domů. Poškozena byla kanalizace, pod vodou bylo hřiště a tenisový kurt. "S úklidem bude spousta práce, ale mezi lidmi byla obrovská solidarita. Dobrovolníci plnili pytle s pískem, celkem se jich naplnilo kolem 3000," dodala Vinařová.

O něco menší následky způsobily záplavy v blízkých Dolních Ředicích, kde se rozvodnil Ředický potok. Podle starosty Michala Kurky majetek obce škody neutrpěl, voda ale natekla do suterénu níže položených budov, v pěti domech i do přízemí domů. Povodeň zničila i úrodu na některých zahrádkách. "Rozmístili jsme asi 2500 pytlů s pískem. Lidé jsou vystrašení, že ještě přijde déšť, tak pytle zatím necháme na místě," uvedl Kurka.

V Luži v místních částech Bělá a Radim se vylil Anenský potok. Zaplavené byly některé sklepy, garáže a zahrady, odčerpávání ještě pokračuje. "Voda podemlela několik mostků na komunikaci přes Anenský potok, krajská silnice je v pořádku," řekla ČTK starostka Luže Veronika Pešinová.

Kraj Vysočina

Hladina řeky Svratky dnes dopoledne klesla z druhého na první povodňový stupeň i v Dalečíně na Ždársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích v Kraji Vysočina. První povodňový stupeň, bdělost, platil kolem dnešního poledne včetně Dalečína na deseti měřicích stanicích. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Dalečíně se hladina Svratky kvůli vydatnému dešti v pondělí zvýšila o víc než metr. Z 86 centimetrů se od rána do večerních hodin dostala až na 195 centimetrů. Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, tam skončil asi dvě hodiny po půlnoci. Před dnešním polednem byla hladina řeky v Dalečíně podle ČHMÚ na 145 centimetrech.

"Přečkali jsme to bez problémů, beze škod. Akorát se to trochu hlídalo, v nějakých sklepech byla nachystaná čerpadla," řekl dnes ČTK Pavel Kadlec, starosta Dalečína s 640 obyvateli.

K třetímu povodňovému stupni dosahovala v pondělí k večeru Svratka také v Borovnici. Hladina řeky pak klesala. Druhý povodňový stupeň tam přestal platit dnes v 06:30. Dnes ráno se ještě chvílemi dostávala na druhý povodňový stupeň Želivka v obci Želiv na Pelhřimovsku, i tam už platí první stupeň.

První stupeň povodňové aktivity kromě Svratky a Želivky dnes v poledne ještě platil na Sázavě v Chlístově a ve Světlé nad Sázavou, na Šlapance u Havlíčkova Brodu, na Řečici, na řece Jihlavě v Ptáčově a na řece Oslavě na Ždársku.

Na Vysočině dnes bude podle ČHMÚ skoro jasno až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi 21 až 24 stupni Celsia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 14. června 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď